Doktorka Julianne Santarosová počas minuloročných osláv amerického dňa nezávislosti obdržala výsledky magnetickej rezonancie, na ktoré spomína dodnes. Rádiológovia na klinike Prenuvo, ktorí vyšetrenie vykonali, jej našli v pľúcach hrčku. „Povedala som si, že ak som neprehltla tortillový čips, tak by tam nič také nemalo byť,“ povedala doktorka v rozhovore pre portál CNBC.
Predtým, než si v tom čase 41-ročná Santarosová zaplatila 2 500-dolárový sken od firmy Prenuvo, nepociťovala v okolí pľúc žiadne bolesti. Ani by jej teda nenapadlo, že s ňou niečo nie je v poriadku. O magnetickej rezonancii od Prenuva sa dozvedala vďaka reklame na Facebooku a rozhodla sa ju vyskúšať, pretože sa po predchádzajúcom umelom oplodnení dlhodobo necítila vo svojej koži.
Deň po obdržaní na prvý pohľad nepriaznivých výsledkov podstúpila doktorka kontrolné CT vyšetrenie v miestnej nemocnici. Hrčka sa ukázala byť rakovinová, a preto jej ju doktori na ďalší týždeň odstránili.
Zachraňuje životy
Dopyt po vyšetrení od Prenuva je tak veľký, že sa táto päťročná spoločnosť so sídlom v Silicon Valley rozhodla do roku 2024 otvoriť kliniky v ďalších 11 lokalitách po celých Spojených štátoch vrátane jednej v Londýne a Sydney.
Kim Kardashianová nazvala Prenuvo na Instagrame „záchrancom života". Medzi investorov firmy patria herečka a modelka Cindy Crawfordová, bývalý predseda Googlu Eric Schmidt, zakladateľka 23andMe Anne Wojcickiová a zakladateľ spoločnosti Nest Labs Tony Fadell.
Spoločnosti sa v roku 2022 podarilo získať investície v hodnote 70 miliónov dolárov. Generálny riaditeľ Andrew Lacy povedal, že Prenuvo chce zákazníkom pomôcť pochopiť, čo sa deje pod ich kožou. Technológia, s ktorou firma pracuje, dokáže identifikovať vyše 500 zdravotných ťažkostí, akými sú rakovina, roztrúsená skleróza a mozgové aneuryzmy. Poisťovne zatiaľ vyšetrenie nepreplácajú, a tak si ho pacienti musia zaplatiť z vlastného vrecka.
Pre Santarosovú stálo za každý jeden cent, keďže sa jej vďaka rezonancii podarilo odhaliť rakovinu včas. Nemusela preto podstúpiť ani chemoterapiu, ani ožarovanie. Rakovina sa navyše nestihla rozšíriť do iných orgánov, a tak bola doktorka mimo ohrozenia života. „Na môj stav neexistuje žiadny skríningový test. Zistila by som to až v štvrtom štádiu, keď by som vykašliavala krv,“ dodala Santarosová.
Bez kontrastnej látky
Magnetická rezonancia sa zvyčajne vykonáva na žiadosť lekára. Jedno vyšetrenie môže trvať viac než hodinu aj v prípade, že nejde o celé telo. Stroje, ktoré používa Prenuvo, dokážu zhruba za hodinu nasnímať celé telo človeka. Výsledky potom vyhodnotí jeden z 30 licencovaných rádiológov Prenuva. K zákazníkom sa väčšinou dostanú do piatich až desiatich pracovných dní.
Prenuvo pri rezonancii nepoužíva kontrastnú látku, ktorá sa vpichuje do ciev a pomáha rádiológom lepšie vizualizovať určité diagnózy. Lacy povedal, že ich stroje sú navrhnuté tak, aby aj napriek odlišným technikám odviedli „takmer rovnako dobrú prácu“ ako kontrastovanie.
Záujemcovia o vyšetrenie na klinike si ale musia niekoľko mesiacov počkať. Podľa webovej stránky má Prenuvo v New Yorku a Los Angeles ďalší voľný termín až v marci 2024. Okrem celotelového vyšetrenia ponúka firma vyšetrenie hlavy a trupu za 1 800 dolárov a vyšetrenie trupu za 1 000 dolárov. Prenuvo pracuje na znížení cien prostredníctvom „starého dobrého škálovania“.
Medicínski experti varujú, že okrem vysokých nákladov nedokáže celotelová magnetická rezonancia odhaliť úplne všetky stavy, a preto by nemali nahradiť cielené vyšetrenia, akými sú kolonoskopia či mamografia.
Znižovanie nákladov
Prenuvo chce náklady znižovať aj prostredníctvom umelej inteligencie či skrátením trvania vyšetrenia. Náklady sú totiž priamo úmerné času, ktorý zákazníci trávia v MRI strojoch.
Jadrom celého procesu sú však rádiológovia, čo takisto prináša svoje výzvy. Mnohí z nich dnes bojujú so syndrómom vyhorenia, keďže starnúce obyvateľstvo vedie k nárastu diagnóz a s nimi spojenému náporu práce.
Mladých lekárov v niektorých prípadoch odrádza aj nástup nových technológií, akou je umelá inteligencia. Do roku 2034 by mohlo Spojeným štátom chýbať až 35 600 rádiológov a iných odborníkov. Tomuto problému sa Prenuvu zatiaľ podarilo vyhnúť, keďže o prácu vo firme sa už teraz zaujíma kopa rádiológov, dodal Lacy.