Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci podľa odhadu spoločnosti S&P v budúcom roku prvýkrát od roku 2022 zvýšia ťažbu. Na konferencii Asia Pacific Petroleum Conference (APPEC) to povedal viceprezident výskumu v S&P Global Commodity Insights Jim Burkhard.

Odložili zvýšenie ťažby ropy

Minulý týždeň sa skupina OPEC+ dohodla na odklade plánovaného zvýšenia ťažby ropy na október a november. Ceny ropy totiž v posledných týždňoch výrazne klesli a dostali sa na najnižšiu úroveň za posledných deväť mesiacov. Skupina dodala, že v prípade potreby môže plány na zvyšovanie ťažby ešte pozastaviť alebo úplne zrušiť. Jim Burkhard povedal, že v niektorých krajinách skupiny je veľký tlak na zvýšenie ťažby a že niektoré krajiny už produkujú viac.

V pondelok ráno ceny ropy vykazovali rast asi o jeden dolár, najmä pre hrozbu hurikánu pri Mexickom zálive. Trhy sa tak vzchopili z výpredaja po piatkových údajoch o zamestnanosti v USA, ktoré boli slabšie, než sa očakávalo. Celkovo sú však ceny ropy pod tlakom v dôsledku obáv zo slabnúceho dopytu v dôležitých ekonomikách, najmä v Číne a v Spojených štátoch.

Peking trhy znepokojuje

Riaditeľ oddelenia pre otázky ťažby ropy vo firme Trafigura Ben Luckock uviedol, že mierny dopyt v Číne trhy znepokojuje. Niektorí hráči na trhu sa podľa neho domnievajú, že Peking môže mať v zálohe ďalšie ekonomické stimuly, ktoré budú závisieť od výsledku novembrových prezidentských volieb v USA. Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta.

Spoluzakladateľ obchodnej firmy Gunvor Torbjörn Törnqvist dodal, že v súčasnosti sa na svete ťaží viac ropy, než sa spotrebuje. Táto bilancia sa podľa neho bude v najbližších rokoch zhoršovať. Problém nie je v OPEC, ktorý podľa neho odviedol skvelú prácu, aby to zvládol. Problém je v krajinách mimo OPEC.

Odhady vývoja cien ropy

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) očakáva, že ponuka ropy sa v tomto roku zvýši o 770 000 barelov denne na rekordných 103 miliónov barelov denne. Rast ponuky by sa mal v budúcom roku viac než zdvojnásobiť a dosiahnuť 1,8 milióna barelov denne. Za rastom ťažby budú stáť Spojené štáty, Kanada, Guyana a Brazília.

Ben Luckock sa domnieva, že ceny ropy môžu relatívne skoro klesnúť na 60 dolárov za barel. Törnqvist však dodáva, že reálna hodnota ropy je okolo 70 dolárov  za barel. Cena severomorskej ropy Brent sa dnes dopoludnia pohybovala pod 72 dolárov za barel, zatiaľ čo v apríli bola nad 90 dolráov za barel.

Jim Burkhard uviedol, že v súčasnosti je vo svete veľa voľných ťažobných kapacít. Len na Blízkom východe sú to kapacity pre ťažbu viac než päť miliónov barelov denne

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ceny ropy sa v pondelok ráno posilnili, zotavili sa zo strát z minulého týždňa