V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či sa obávajú, že eskalácia obchodného napätia medzi vyspelými krajinami a Čínou negatívne ovplyvní aj Slovensko. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 23. mája 2024 a pondelkom 27. mája 2024 celkovo 42 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Určite áno, Slovensko je odkázané na export
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Európske, teda aj slovenské automobilky by v prípadnej obchodnej vojne s Čínou mohli prísť o čínsky trh, ktorý je najväčším na svete.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Určite to našu krajinu ovplyvní. Slovensko je silne orientované na export, pričom veľká časť jeho vývozu smeruje do krajín EÚ. Ak by tieto štáty zaznamenali ekonomické problémy v dôsledku eskalácie obchodného napätia, mohlo by to nepriamo zasiahnuť aj slovenský export. Eskalácia napätia môže viesť aj k všeobecnej ekonomickej neistote, čo vedie k spomaleniu investícií a hospodárskeho rastu.
Erik Schwarcz, partner, advokátska kancelária Fairsquare
Eskalácia napätia medzi veľmocami je prirodzeným dôsledkom zmeny geopolitickej situácie. Obchodné napätie, ktoré je dôsledkom tejto eskalácie, prinesie prekážky obchodu, ktoré pocíti každá ekonomika. Obzvlášť také, ktoré sú otvorenými ekonomikami, kam Slovensko celkom iste patrí. Rovnako však treba povedať, že dôsledkom týchto zmien môže byť aj deglobalizácia, ktorá pri správnom uchopení vie byť aj príležitosťou pre slovenské firmy v dodávateľských reťazcoch, napríklad v automobilovom sektore.
Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Globalizácia podporuje hospodársky rast v každej časti sveta, teda aj na Slovensku. Treba si uvedomiť, že Čína je krajina so stále stabilným rastom HDP a zároveň druhou najväčšou ekonomikou sveta. Je preto úplne jasné, že eskalácia napätia, či už v Čínskom mori alebo v inej lokalite, nikomu neprospeje.
Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Vzhľadom k tomu, že sme malá a otvorená ekonomika, tak vplyv napätia na ekonomiku je reálny. Môže ísť o obmedzenie komponentov hlavne do automobilového priemyslu tak, ako sme to už zažili pri covide. Tým, že by sa pravdepodobne znížil export a spomalil vývoj v technologickom sektore, malo by to negatívny vplyv na našu ekonomiku.
Branislav Delinčák, konateľ, Ardsystém
Slovenská ekonomika je veľmi otvorená a tým aj veľmi citlivá na globálne kolísania. Akákoľvek obchodná vojna západu s Čínou sa nás preto dotkne, či už v druhej, alebo x-tej vlne. Sme súčasťou bloku, ktorý bude, podľa mňa, kopírovať správanie USA a z toho budú plynúť aj protiopatrenia Číny.
Milan Lempochner, COO, Columbus Energy Slovensko
Eskalácia obchodného napätia medzi vyspelými krajinami a Čínou môže negatívne ovplyvniť aj Slovensko, najmä vzhľadom na našu závislosť na dovozoch komponentov pre fotovoltiku z Číny. To by mohlo viesť k zvýšeniu cien a predĺženiu dodacích lehôt, čo by mohlo spomaliť naše projekty, ovplyvniť celkovú dostupnosť solárnych riešení na trhu a konečnom dôsledku môžu byť ohrozené aj slovenské záväzky voči EU v oblasti energetického mixu.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Kvôli silnému napojeniu na krajiny EÚ (ako subdovávateľ) pocítime prípadné sankcie zo strany Číny.
Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Áno, eskalácia obchodného napätia medzi vyspelými krajinami a Čínou môže negatívne ovplyvniť Slovensko. Ako exportne orientovaná ekonomika je Slovensko závislé na globálnych dodávateľských reťazcoch, ktoré by mohli byť narušené. Obchodné konflikty môžu spôsobiť ekonomickú neistotu, znížiť investície a spomaliť hospodársky rast, čo by mohlo zasiahnuť kľúčové odvetvia ako automobilový priemysel a zhoršiť obchodné podmienky.
Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Skôr áno, pocíti to najmä automotive
Martin Melišek, CFO, Softec
Európska ekonomika sa dlhodobo potáca na hraniciach recesie. Zdá sa, že ekonomika nevie znieť tak rýchle obmedzovanie emisií, aké potrebuje naša planéta a najmä automotive sa s touto situáciou nedokáže bez pomoci vyrovnať. Zatiaľ verím, že obe strany nájdu akceptovateľné regulácie a nezačne skutočná obchodná vojna, ktorá neprospeje nikomu.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Obavy mám, ale na druhej strane, pri súťaží s Čínou musíme nastaviť obchodné podmienky na férovú úroveň, a preto je niekedy potrebné zaujať aj agresívnejší prístup, aj s možnosťou rizika eskalácie.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
V každom prípade si myslím, že pri vzájomnom obchode treba dbať na strategické záujmy a bezpečnosť a až v druhom rade na okamžitý zisk.
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Luboš Vančo, partner, KPMG Slovensko
Rudolf Lukačka, konateľ, Relas
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Martin Guttman, managing director, Tuli.sk
Skôr nie, slovenské firmy sa na čínskom trhu veľmi neangažujú
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Globálna prepojenosť ekonomík je realita a pri akomkoľvek výpadku dodávok z Číny to pocíti aj Slovensko. Avšak, na druhej strane, prílišná závislosť na čínskej produkcii určite nie je v záujme našej krajiny.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre Česko a Slovensko
Nepredpokladám priame ovplyvnenie či eskaláciu. Pokiaľ k niečomu takému dôjde, bude sa jednať o nižšie úrovne dodávateľských reťazcov. Navyše, vzájomná obchodná bilancia Slovenska s Čínou je nízka.
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Určite nie, je to len politická hra
Marek Polic, garant projektov, KROS
Vo všeobecnosti si myslím, že nie. Je možné, že sú odvetvia, kde to môže mať výraznejší vplyv, ale celkovo na celú našu ekonomiku skôr nie.
Iné/Nevyjadrujem sa
Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Povedie to ku globálnemu spomaleniu rastu, ale k potenciálne väčším investíciám na Slovensku v rámci near-shoringu, takže dopad je ťažké odhadnúť a bude pravdepodobne dosť odlišný v rámci jednotlivých odvetví.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Hoci Slovensko nefiguruje ako zásadný partner Číny, jeho ekonomika, rozvoj, úspechy i neúspechy priamočiaro nadväzujú na ostatné členské krajiny EÚ. Spletité obchodné vzťahy globalizovaného sveta sú častokrát spájané s výhodou urýchlenia a zefektívnenia výroby tovarov a služieb ponúkaných občanom krajín celého sveta. Prepojenosť však so sebou prináša riziká. Problém, ktorý vzniká medzi západným svetom a Čínou, má dnes vplyv na ceny, obchod a dostupnosť tovarov aj u nás doma. Spor EÚ s druhým najväčším obchodným partnerom preto môže ovplyvniť ako európsku, tak aj slovenskú ekonomiku.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Slovensko ako malú otvorenú ekonomiku, ktorá je výrazne závislá na exporte a integrácii do globálnych dodávateľských reťazcov, samozrejme, zmeny v medzinárodnom obchodnom prostredí ovplyvňujú. Z pohľadu investora je dôležité byť pripravený na potenciálne riziká a diverzifikovať investičné portfólio, aby sa minimalizovali dopady potenciálnych negatívnych scenárov.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Nie som si istý, čo sa bude diať, isté ale je, že Čína je veľmoc a myslím si, že to, čo sa tam deje, resp. čo sa deje medzi Čínou a Západom, ovplyvní celý svet.
Zuzana Kubíková, expertka na ESG, head of management consulting, RSM SK
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Branislav Rentka, CEO, m:zone