Rastúca fragmentácia a geopolitické napätie spochybňujú globalizáciu práve v čase, keď je medzinárodná koordinácia najviac potrebná. „Nedávne krachy troch veľkých amerických bánk a spojenie UBS a Credit Suisse opäť traumatizovali finančný sektor vo vyspelých ekonomikách a naznačujú ďalšie výkyvy, ktoré budú mať pravdepodobne mimoriadne ekonomické dôsledky pre mnohé rozvíjajúce sa trhové ekonomiky,“ vysvetľuje Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku.
Obavy z dominancie amerického finančného systému
Podnetom pre otrasy v súčasnom globálnom finančnom systéme podnietila aj energetická kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine a následnými sankciami. Vo viacerých významných rozvojových krajinách vyvolalo zmrazenie ruských devízových rezerv v držbe iných centrálnych bánk obavy z dominancie amerického finančného systému a miery prepojenia globálneho menového režimu so zahraničnou politikou USA.
Preto sa mnohé rozvíjajúce sa trhy snažia dosiahnuť väčšiu menovú suverenitu a menšiu závislosť od zahraničného kapitálu prostredníctvom väčšej regionálnej integrácie obchodu a financií, hovorí nedávna analýza Allianz Trade.
„Vzhľadom na obmedzený rozvoj miestneho kapitálového trhu a vysokú závislosť od zahraničných pôžičiek sú krajiny obvykle veľmi zraniteľné voči podmienkam financovania vo vyspelých ekonomikách. Napríklad počas cyklov sprísňovania podmienok majú centrálne banky len malý manévrovací priestor, aby neohrozili stabilitu výmenného kurzu,“ vysvetľuje Peter Mucina.
Snaha o zníženie závislosti
Niektoré krajiny sa tiež snažia znížiť svoju závislosť od menového systému a infraštruktúry finančných trhov, ktorým dominujú USA. Množstvo rozvojových krajín zostalo bez dostatočného prístupu do globálneho finančného systému, keďže viaceré americké banky obmedzili svoje korešpondenčné siete a služby. Čína tak zriadila vlastný veľkoobchodný platobný systém (CIPS). Dôvodom je uľahčenie cezhraničného zúčtovania bez prístupu do globálneho finančného systému.
Členské krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) navyše plánujú preskúmať možnosť vytvorenia vlastnej rezervnej meny, ako aj interoperabilných digitálnych mien centrálnych bánk, ktoré by priamo prepájali digitálne meny v rámci spoločnej infraštruktúry.
Sprievodným javom finančného oddelenia je aj fragmentácia globálnych obchodných a politických vzťahov. Vznikajú nové inštitúcie, ako napríklad Šanghajská organizácia pre spoluprácu a zavedené fóra pre obchodné rokovania, ako WTO, strácajú na popularite v porovnaní s regionálnymi obchodnými dohodami.