Potravinové firmy sa Európanov snažia do obchodov prilákať čoraz väčšími zľavami a výhodnejšími akciami. Nárast predajov napriek tomu ešte stále neprekonal ich očakávania. Podľa Financial Times to vyplynulo zo správy výskumnej spoločnosti Circana.
Intenzita propagácie meria podiel akciových výrobkov na celkových predajoch. V prvom štvrťroku jej miera v prípade rýchloobrátkových spotrebných tovarov (FMCG) stúpla v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 15 percent v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Holandsku. Medzi FMCG patrí široká škála výrobkov od sladkostí cez mliečne výrobky po mäso a drogistický tovar.
Zlacňovanie, zdá sa, do určitej miery zabralo, keďže sa objemy predaja začali vo všetkých piatich krajinách zotavovať. V priebehu troch mesiacov klesli iba o 0,2 percenta v porovnaní s 1,1-percentným prepadom v roku 2023. Podiel tovarov, ktoré by si zákazníci bez zľavy nekúpili, aj napriek tomu naďalej rastie, pretože spotrebitelia sa v čase krízy životných nákladov snažia čo najviac šetriť.
Znižovanie cien má na zvyšovanie predajov čoraz menší vplyv. „Nárast predaja z propagácie trvá čoraz kratšie, čo znamená, že veľké značky musia akcie zavádzať častejšie alebo ponúkať čoraz vyššie zľavy,“ vysvetlil Ananda Roy z Circana.
Za 12 mesiacov končiacich v máji 2024 stúpla v eurozóne inflácia z 2,4 na 2,6 percenta. Ceny potravín a iných supermarketových tovarov sú ešte stále o 30 percent vyššie než v roku 2021. Potravinové firmy sa tak podľa Circany budú musieť poobzerať po novom spôsobe zvyšovania príjmov. Nadmerné znižovanie cien by totiž mohlo podľa Roya spôsobiť, že zákazníci budú v danom obchode nakupovať iba vtedy, keď bude tovar v akcii. „Zlacňovanie produktov, ktoré by sa predali aj bez zliav, zbytočne znižuje marže a zisky,“ varoval.