Voda tvorí dve tretiny ľudského tela. V rámci obehového systému zabezpečuje dostatočný prietok krvi do životne dôležitých orgánov. V tráviacom a močovom trakte za pomáha z tela vyplavovať patogény a toxíny. Takisto má zásluhu aj na udržiavaní normálnej telesnej teploty. Dostatočný príjem vody je preto veľmi dôležitý.
Každý človek aspoň raz za život počul, že pre správne fungovanie organizmu musí denne vypiť aspoň osem pohárov vody. Pravdou je, že toto tvrdenie nie je vedecky podložené. „Neexistuje žiadne univerzálne číslo, pokiaľ ide o množstvo vody, ktorú by mal každý človek denne vypiť, pretože máme rôznu stavbu tela, odlišné úrovne fyzickej aktivity a rôzne stravovacie návyky,“ povedala pre Bloomberg expertka na hydratáciu Riana Pryorová z Univerzity v Buffale.
V podstate by mali ľudia nahrádzať tekutiny, o ktoré počas dňa prídu, dodala doktorka Judy Tungová. Organizmus prichádza o vodu pri močení, dýchaní a potení. Ľudia, ktorí žijú v teplejších oblastiach, by preto mali vo všeobecnosti piť viac vody. Podľa Pryorovej treba pri počítaní príjmu tekutín brať do úvahy aj stravu. „Ľudia, ktorí jedia viac ovocia a zeleniny, získavajú veľkú časť vody z jedla, takže môžu obmedziť príjem tekutín,“ dodala.
Obidve expertky sú presvedčené, že telo vie najlepšie, koľko vody potrebuje. Na nejaké staré pravidlo o ôsmich pohároch sa podľa nich nemá zmysel spoliehať. Či je človek dostatočne hydratovaný, prezradí napríklad farba moču. Ak je svetlá ako limonáda, organizmus má vody dostatok. Naopak, moč pripomínajúci jablkový džús je známkou nedostatočného príjmu tekutín.
Dobrým indikátorom je aj smäd. „Ak ho pociťujete, ste už do určitej miery dehydrovaný,“ varovala Pryorová. Keď človeka čaká dlhší pobyt na slnku, nie je na škodu odvážiť sa pred a po. Rozdiel v hmotnosti je potom množstvo vody, ktoré by mal vypiť, aby doplnil potrebné tekutiny.