Dvadsaťšesť kandidátov poslalo poslancom Európskeho parlamentu prihlášky s cieľom obsadiť vrcholné miesta v Európskej komisii, ktorá by mala začať fungovať o niekoľko týždňov. V rámci dlhého vymenúvania rôznych prísľubov – niektoré majú viac ako 20 strán – sa nájdu aj skutočné „perličky“. Portál Euronews vybral tie najtrápnejšie z nich.
1. „Ako poslanec som mal takmer dokonalú účasť na plenárnych zasadnutiach.“
Christophe Hansen
Kandidát Luxemburska na komisára pre poľnohospodárstvo zabúda, že nikto nemá rád „pána dokonalého“. Ch. Hansen, rovnako ako ostatní poslanci EP, mohol čerpať príspevok vo výške 350 eur denne za každý deň, keď bol prítomný na oficiálnych rokovaniach, čo ho možno motivovalo k účasti.
2. „Môžete sa spoľahnúť, že ako 39-ročný viceprezident vytvorím príležitosti pre mladú generáciu.“
Stéphane Séjourné
Člen francúzskeho Národného zhromaždenia je určite „mladý“ na to, aby bol európskym komisárom, no tvrdiť, že sa ešte stále radí k „mladej generácii“, je trochu... trápne.
3. „Ak budem zvolený, zvýšim povedomie o prínosoch silného sektora rias v EÚ a podporím implementáciu 23 prijatých opatrení.“
Costas Kadis
EÚ prijala iniciatívu pre riasy v roku 2022 a budúci komisár pre rybárstvo a oceány sa nebojí chváliť jej úspechy. Podľa tejto stratégie by dopyt po riasach – ktoré majú využitie v kozmetike, farmaceutikách a energetike – mohol do roku 2030 dosiahnuť deväť miliárd eur. Komisia okrem iného prisľúbila „analyzovať dostupnosť údajov o riasach“ a preskúmať ich z hľadiska potravinárskeho využitia.
4. „Mať otca, ktorý bol európskym komisárom, určite zanechalo pozitívny vplyv.“
Kaja Kallasová
K. Kallasová, ktorú v júni nominovali európski lídri ako kandidátku na vysokého predstaviteľa EÚ – teda hlavného diplomata bloku – sa nebojí spomenúť slávneho otca. Už nasledovala jeho kroky ako premiérka Estónska a teraz dúfa, že to zopakuje aj v Európskej komisii; jej otec Siim bol komisárom pre dopravu a administratívne záležitosti pred viac ako desaťročím.
Von der Leyenová pomenila, čo sa dalo. Osem najväčších prekvapení v novej Európskej komisii
5. „Ak budem vymenovaná, budem privilegovaná, pokorná a poctená pripojiť sa ku kolégiu komisárov.“
Maria Luís Albuquerqueová
Potenciálna budúca komisárka pre finančné služby v EÚ používa štýl, ktorý pripomína LinkedIn. Počas trojhodinového vypočutia 6. novembra sa očakáva, že požiada o priradenie k poslancom parlamentného Výboru pre hospodárske a menové veci.
6. „Moja vášeň pre projekt EÚ sa zrodila počas mojej stáže v Európskom parlamente.“
Glenn Micallef
Len 35-ročný kandidát z Malty sľubuje, že bude najmladším členom Európskej komisie. Zdá sa, že rád spomína na čas strávený ako stážista v inštitúciách EÚ. Avšak, uvádzať túto skúsenosť pri žiadosti o post na vrchole exekutívy EÚ nie je veľmi namieste.
7. „Riešenie týchto výziev si vyžaduje neustály dialóg, ako aj strategické využitie našej aktualizovanej škály autonómnych nástrojov vždy, keď to bude potrebné.“
Maroš Šefčovič
Kandidát zo Slovenska „jasne a stručne“ vysvetľuje, ako by riešil hrozbu stále agresívnejšej čínskej obchodnej politiky – to nedávno viedlo EÚ k zavedeniu sankcií na čínske elektrické autá. Ako bývalý diplomat, má M. Šefčovič slovník s byrokratickými formuláciami, ktoré sú v Bruseli bežné.
8. „Ostrovy sú veľmi rôznorodé a čelia rôznym výzvam vrátane rozdielnych úrovní hospodárskeho rastu a demografických trendov, pričom niektoré ostrovy zažívajú rast populácie, zatiaľ čo iné čelia úbytku.“
Raffaele Fitto
Kontroverzný kandidát z Talianska bol vymenovaný za výkonného podpredsedu pre kohéziu a reformy. Bude zodpovedný za riešenie problémov, ktorým čelia mnohé ostrovy v rámci bloku vrátane pomoci pri zjednotení Cypru. Očakáva sa, že R. Fitto bude čeliť ostrým otázkam vzhľadom na jeho prepojenia na pravicovú premiérku Giorgiu Meloniovú. Ale aspoň vie, že medzi Zélandom a Ibizou je rozdiel.