Osamelosť nie je to isté čo samota a izolácia. Kampaň na ukončenie osamelosti (CEL) ju definuje ako subjektívny nedostatok alebo stratu spoločnosti. Tento pocit majú ľudia vtedy, keď v ich živote nastane nesúlad medzi množstvom a kvalitou sociálnych vzťahov, ktoré majú a ktoré by chceli mať.
Podľa CEL trpia chronickou osamelosťou v súčasnosti takmer štyri milióny Britov. „Ľudia, ktorí sa cítia osamelo často či vždy, majú vyššie riziko vzniku určitých duševných problémov, akými sú úzkosť a depresia. Tento druh osamelosti má súvis aj so častejšími myšlienkami na samovraždu,“ citoval CEL denník Guardian.
Hlavného lekára Spojených štátov Viveka Murthyho situácia znepokojila natoľko, že v roku 2023 varoval pred epidémiou osamelosti a spoločenskej izolácie. „Osamelosť zvyšuje riziko predčasnej smrti o 26 percent a spoločenská izolácia o 29 percent,“ dodal. Vo všeobecnosti je nedostatok ľudskej interakcie škodlivý skoro ako fajčenie 15 cigariet denne. Navyše zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb o 29 percent. V prípade mŕtvice toto číslo stúpne na 32 percent. Osamelosť prispieva aj k rozvoju úzkosti, depresie a demencie. U ľudí navyše zvyšuje aj náchylnosť na vírusy a respiračné ochorenia.
Keďže si osamelosť nevyberá a pociťovať ju môžu všetky vekové skupiny, Guardian ponúkol návod, ako ju zmierniť:
- Zaneprázdnenosť: Pocity osamelosti pomáhajú zmierňovať koníčky. Je jedno, či ide o prácu v záhrade, posilňovanie, štrikovanie, skladanie puzzle či dokonca upratovanie. Aj nenáročné aktivity dokážu človeka nabiť energiou a pozitívnymi pocitmi. Pozor na pasívne sledovanie filmov a seriálov, ktoré často slúži iba ako rozptýlenie, keďže pocity samoty iba odďaľuje alebo potláča.
- Stimulácia mysle: Kurzy a počúvanie podcastov stimulujú myseľ. Hlas obľúbených rečníkov navyše ľuďom pomáha cítiť sa menej osamelo.
- Pohyb: V boji proti osamelosti obstála aj obyčajná prechádzka či tancovanie po obývačke.
- Komunikácia s okoloidúcimi: Nadväzovanie kontaktu s cudzími ľuďmi takisto pomáha zlepšiť náladu a zmierňovať pocity izolácie a samoty. Človek navyše nikdy nevie, či sa z obyčajného pozdravu nevykľuje dlhoročné priateľstvo.
- Spriaznené duše: Experti odporúčajú vyhľadávať skupinky ľudí s rovnakými záujmami. Zdieľanie rovnakých koníčkov je skvelým spôsobom, ako nájsť spoločnú reč.
- Domáce zvieratá: Zvieratá sú skvelými spoločníkmi a zdrojom bezpodmienečnej lásky a podpory. Navyše do života majiteľov prinášajú akýsi stereotyp, ktorý môže byť prospešný. interakcia so zvieratami takisto preukázateľne znižuje hladinu stresu.
- Sociálne siete: Sociálne siete môžu duševnému zdraviu prospievať alebo škodiť. Preto je dôležité sledovať hlavne také skupiny a tvorcov obsahu, ktorí majú rovnaké koníčky a záujmy.
- Terapia: Sedenia s terapeutom môžu osamelým ľuďom pomôcť lepšie spracovať pocity a myšlienky.