Návrh na zavedenie univerzálneho základného príjmu v Oregone utrpel drvivú porážku. Podľa predbežných výsledkov bolo proti tejto iniciatíve takmer 80 percent voličov. 

Opatrenie 118, nazývané aj „oregonský rabat,“ malo zabezpečiť každému obyvateľovi Oregonu, ktorý v štáte žije väčšinu roka, ročný základný príjem vo výške 1 600 dolárov. Tento krok by z Oregonu urobil prvý štát USA, ktorý zaviedol univerzálny základný príjem pre všetkých svojich obyvateľov. 

Financovanie malo byť zabezpečené zvýšením dane z príjmov veľkých spoločností o tri percentá z tržieb presahujúcich 25 miliónov dolárov. Návrh však čelil masívnemu odporu verejnosti a politických lídrov z oboch hlavných strán. Kritici navyše varovali pred negatívnymi ekonomickými dôsledkami, ako sú zvýšenie cien a oslabenie hospodárskeho rastu. 

„Významná ekonomická podpora od veľkých spoločností ovplyvnila odmietnutie opatrenia 118. Odporcovia návrhu zhromaždili vyše 16 miliónov dolárov, čo predstavuje približne 26-násobok financií získaných jeho podporovateľmi,” informuje portál Business Insider

Základný príjem naberá na sile 

Napriek tomu, že návrh v Oregone neprešiel, diskusia o zavedení základného príjmu získava čoraz väčšiu pozornosť na globálnej úrovni. Len v USA prebehlo viac ako 100 pilotných projektov garantovaného základného príjmu. Z prieskumov pritom vyplýva, že účastníci týchto programov využívali prostriedky najmä na pokrytie základných potrieb, ako sú bývanie, potraviny, zdravotná starostlivosť či doprava. 

Tieto experimenty sú často financované z filantropických zdrojov, samospráv alebo súkromnými darcami. Hoci sa výsledky líšia v závislosti od regiónu, niektoré americké štáty, ako Kalifornia a Nové Mexiko, začínajú uvažovať o legislatívnom začlenení základného príjmu. 

„Zatiaľ čo univerzálny základný príjem (UBI) je poskytovaný všetkým občanom bez podmienok, projekty garantovaného základného príjmu (GBI) sú cielené. Peniaze sú obvykle vyplácané konkrétnej skupine ľudí s nižšími príjmami a na obmedzený čas,” vysvetľuje Business Insider. 

Stará myšlienka 

Univerzálny základný príjem zatiaľ v USA na federálnej úrovni neexistuje, no jeho koncept nie je novinkou. Demokratický kandidát Andrew Yang už počas prezidentskej kampane v roku 2020 predstavil návrh Dividendy slobody – základného príjmu vo výške tisíc dolárov mesačne pre každého Američana nad 18 rokov. 

Ako model základného príjmu sa často uvádza Aljašský stály fond, založený v 70. rokoch, ktorý každoročne rozdeľuje výnosy z ťažby ropy medzi obyvateľov štátu. Napríklad v roku 2022 dostal každý obyvateľ Aljašky platbu vo výške 1 312 dolárov. 

„Zavedenie takýchto programov si vyžaduje stabilné financovanie a legislatívne zmeny. Technologické spoločnosti často upozorňujú na potrebu finančnej podpory pre ľudí, ktorých pracovné miesta môžu byť ohrozené automatizáciou a umelou inteligenciou. Oregonský rabat bol ambicióznym, no zatiaľ nerealizovateľným pokusom o riešenie týchto výziev,” podotkol Business Insider. 

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Japonsko bojuje s workoholizmom. Zamestnanci odmietajú 4-dňový pracovný týždeň