Reťazce veľkých supermarketov sa bránia krokom maďarskej vlády, ktorá sa ich nimi snaží vyštvať z krajiny. Nie je však jasné, čo s tým môžu urobiť, píše Politico.
Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu rozšíril cenové stropy na niekoľko ďalších potravín, čo bude mať pravdepodobne vplyv na maloobchodníkov, ktorých už tak trápi viacero predchádzajúcich opatrení.
Opatrenia sú v rozpore s podstatou EÚ
Maďarsko v decembri roka 2021 prijalo pre prudko rastúce ceny potravín v strednej a východnej Európe nový zákon. Supermarkety, ktorých príjmy z predaja presiahnu 100-miliárd forintov (250 miliónov eur), podľa neho musia potraviny 48 hodín pred uplynutím ich dátumu spotreby venovať štátnej charite.
Budapešť neskôr zaviedla cenový strop na šesť potravín vrátane cukru, múky a kuracích pŕs bez kompenzácie maloobchodníkov. Okrem toho im zvýšila sadzbu dane z 2,7 na 4,1 percenta. V stredu maďarská vláda zaviedla cenový strop aj na vajcia a zemiaky.
Všetky firmy podliehajúce týmto pravidlám nemajú pôvod v Maďarsku, ale v zahraničí. Reč je napríklad o nemeckých gigantoch Aldi a Lidl, francúzskom reťazci Auchan či britskej sieti supermarketov Tesco. Niekoľko miestnych potravinárskych maloobchodov takisto spĺňa hranicu 100-miliárd forintov, no keďže fungujú v rámci franšízy, tak dokážu opatrenia a zvýšenú daň obísť.
„To, čo sa v súčasnosti deje, nie je ničím iným, než vedomým vytláčaním podnikov z trhu,“ myslí si jeden zo zástupcov maloobchodov, ktoré kroky maďarskej vlády zasiahli. Podľa neho je v takýchto podmienkach nemožné generovať zisky a fungovať udržateľným spôsobom.
Zákon z dielne maďarskej vlády „ide proti samotnému jadru základných zásad, na ktorých je založený vnútorný trh EÚ“, dodáva zástupca a vyzýva Európsku komisiu, aby zakročila.
Vládne ambície
Maďarské opatrenia sú reakciou na zvýšenú infláciu a rastúce ceny potravín spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu. Orbán v októbri médiám prezradil, že nedávne zmrazovanie cien je súčasťou jeho plánu znížiť infláciu na polovicu. Tá v októbri dosiahla úroveň 21,1 percenta a do konca roka má podľa odhadov stúpnuť na 25 percent.
Niektorí členovia Orbánovej vlády však neskrývajú skutočnosť, že ich ambíciou je dostať medzinárodne potravinárske maloobchody pod miestne vlastníctvo. „Musíme zvýšiť podiel domáceho vlastníctva v oblasti stavebného materiálu a potravinárskeho maloobchodu,“ povedal v máji maďarský minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy.
Budapešť sa snažila zvýšiť podiel maloobchodov v miestnom vlastníctve dávno predtým, než ruská vojna spôsobila nárast inflácie, dodáva Politico.