Rovnaká výzva z minulého týždňa sa stretla s negatívnym ohlasom zo strany jeho európskych susedov, kde taktiež žije maďarská komunita. Orbán ju vyslovil na svojej inaugurácii v parlamente presne pred týždňom. Šéf maďarskej diplomacie János Martónyi sa snažil počas návštevy Bratislavy počas konferencie Globsec jeho slová zmierniť a vyhlásil, že staronový premiér nežiada územnú, ale kultúrnu a etnickú autonómiu.

Orbán po svojej inaugurácii pomenoval priority svojej novej vlády a medzi nimi aj práva pre maďarské menšiny žijúce v krajinách strednej Európy, ktorým jeho predchádzajúca vláda priznala maďarské občianstvo.

Poukázal pritom aj na približne 200-tisíc etnických Maďarov žijúcich na Ukrajine, ktorých bude podľa neho maďarská vláda podporovať v ich snahe o získanie autonómie. Tá môže mať podľa Orbána veľa podôb, ukrajinskí Maďari sa však sami musia rozhodnúť, akú formu uprednostnia. Zároveň vyjadril podporu Ukrajine a jej novému vedeniu. "V rozpore s medzinárodným právom Rusko narušilo územnú celistvosť Ukrajiny. V tejto veci Ukrajinu podporujeme," zdôraznil Orbán.