Orbánov blízky vzťah s prezidentom Vladimirom Putinom sa po tom, čo sa ruský líder rozhodol napadnúť Ukrajinu, opäť dostal pod drobnohľad. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Orbána kritizoval za to, že jeho krajine neponúkol silnejšiu podporu.

V mnohých európskych krajinách by premiérov postoj mohol znamenať koniec politickej kariéry. Nie však v Maďarsku, píše Politico.

Orbán vedie v prieskumoch

Orbán sa pred nedeľňajšími voľbami vyhol tomu, aby sa z kampane stalo referendum o jeho predošlých vzťahoch s Moskvou. Namiesto toho sa dá jeho odkaz zhrnúť do jednej myšlienky – On Maďarsko udrží mimo vojny, jeho oponenti nie.

Nezáleží na tom, že maďarská opozícia nie je zástankyňou toho, aby Maďarsko na Ukrajinu poslalo vojakov, pretože Orbán použil štátne zdroje a spriatelené média, aby naznačovali opak.

Jeho tím sa napojil na vládnu databázu emailov spojených s koronavírusom s cieľom šíriť myšlienky a polepil krajinu plagátmi financovanými z peňazí daňových poplatníkov, na ktorých je Orbánova podobizeň a heslo „Zachovajme mier a bezpečnosť Maďarska!“. Vládne orientované médiá a Orbánov minister zahraničných vecí dokonca obviňujú vládu v Kyjeve z podporovania opozičného zoskupenia Maďarska.

Z prieskumov vyplýva, že táto taktika funguje: Orbán je na čele prieskumov popularity.

Jednota EÚ začína mať trhliny

Orbánovo víťazstvo by rezonovalo naprieč EÚ. Zatiaľ čo blok na vojnu v jej prvých týždňoch reagoval pohotovo a solidárne – zavedením sankcií a schválením prostriedkov na presun zbraní na Ukrajinu – v súčasnosti sa začínajú objavovať trhliny a Orbán pevne odporuje zavedeniu prísnejších sankcií na energie z Ruska. Ďalší Orbánov mandát by takisto prinútil EÚ čeliť obtiažnej otázke, či Budapešti skrátiť rozpočtové prostriedky pre zistenia v oblasti úpadku demokracie.

Orbánovi protivníci zareagovali zdvojnásobením snáh s cieľom zdôrazniť premiérov vzťah s Putinom.

Rétoriku mení podľa potreby

V sobotu si budú Maďari voliť medzi Orbánovou pravicovou populistickou stranou Fidesz, ktorá je pri moci posledných 12 rokov, a rozmanitým zoskupením šiestich opozičných strán. Kandidátom na post ministra za toto zoskupenie je konzervatívec Péter Márki-Zay.

Zatiaľ čo zozačiatku sa kampaň sústredila na otázky, akými sú korupcia, hospodárstvo a anti-LGBTQ+ referendum, ktoré sa má takisto konať tento víkend, konflikt na Ukrajine zmenil tému konverzácie.

Orbán zatiaľ konal v súlade so svojimi západnými spojencami, pokiaľ ide o zvýšenie ich vojenskej prítomnosti v regióne a financovanie dodávok zbraní na Ukrajinu. Budapešť umožnila, aby NATO na západe Maďarska rozmiestnilo vojakov a neoponovala EÚ, keď ukrajinskej armáde poskytla 500 miliónov eur na zbrane a ostatnú pomoc. Maďarsko takisto podporilo viacero kôl sankcií EÚ, ktoré mali od bloku oddeliť značnú časť ruskej ekonomiky.

No doma je Orbánov odkaz voličom odlišný. Maďarsko by podľa neho nemalo poskytovať Ukrajine zbrane a Budapešť bude oponovať ďalším krokom, ktoré by mohli poškodiť hospodárstvo krajiny, akými sú prísnejšie sankcie v oblasti energií. Vláda takisto neumožňuje priamy prechod zbraní cez maďarsko-ukrajinskú hranicu.

Názorovo rozdelené Maďarsko

Maďari sú hlboko rozdelení, pokiaľ ide o to, ako hodnotia Orbánovu zahraničnú politiku.

Až 64 percent Maďarov sa vyjadrilo, že invázia na Ukrajinu bola skôr „agresiou“ než  „obranou“ Moskvy. Vyplynulo to z prieskumu vykonanom inštitútom Publicus Institute v období medzi 7. a 11. marcom.

Až 91 percent opozičných voličov malo pocit, že Moskva je agresorom, u voličov Fidezsu s tvrdením súhlasilo iba 44 percent respondentov.

Zatiaľ čo 90 percent opozičných voličov tvrdilo, že Orbán by mal odsúdiť Rusko za napadnutie Ukrajiny prísnejšie, iba 8 percent podporovateľov vlády sa vyjadrilo, že premiér by mal sprísniť svoj tón.

Z osobitnej štúdie ústavu prieskumu verejnej mienky Medián vyplynulo, že 43 percent podporovateľov strany Fidesz si myslí, že Rusko v prípade Ukrajiny konalo opodstatnene.

Odborníci tvrdia, že podpora voličov Fideszu, pokiaľ ide o Orbánove politiky, sčasti vyplýva z prísnej kontroly vlády nad väčšinou informačného priestoru. Štátom vlastnené a provládne médiá už týždne propagujú ruskú interpretáciu udalostí súvisiacich s vojnou. Róbert László, analytik Inštitútu politického kapitálu v Budapešti, to nazval „mediálnym impériom“ vlády.

Podporovatelia Orbána sú „v takej obrovskej názorovej bubline, že jednoducho nezáleží na tom, čo povedal pred šiestimi týždňami či tri dni dozadu“, povedal.

Ochranu treba hľadať v NATO

Opozičný kandidát na prezidenta Márki-Zay sa vyjadril, že zo začiatku si všimli, že ľudia chceli bezpečnosť a očakávali, že ich Orbán bude schopný ochrániť. Teraz sa však opozícia snaží do povedomia dostať názor, že Orbán nie je schopný Maďarsko obrániť.

„Iba NATO vie ochrániť Maďarsko, nie Orbán,“ povedal pre Politico počas jednej zo zastávok v rámci svojej kampane Márki-Zay. „Orbán vždy chcel zastaviť Brusel, EÚ. Teraz musíme my všetci zastaviť Putina, ak chceme žiť v mieri,“ dodal.

Maďarský minister Gergely Gulyás, ktorý slúži ako Orbánov náčelník štábu, sa voči kritike ohradil. „Sme lojálnym členom EÚ a NATO,“ povedal Gulyás v utorok pre Politico a dodal, že Budapešť „odsúdila ruskú agresiu“ a podporila sankcie.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Moskva - Maďarský premiér Viktor Orbán počas spoločnej tlačovej konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve v utorok 1. februára 2022. FOTO TASR/AP

 
Hungary's Prime Minister Viktor Orban gestures while speaking to the media during a joint news conference with Russian President Vladimir Putin following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, Feb. 1, 2022. Putin says the U.S. and its allies have ignored Russia's top security demands. In his first comments on
Neprehliadnite

Orbán: Toto nie je vhodná chvíľa pre amatérov. Len vyhrať voľby a bude pokoj