Podľa nezverejnenej správy vládnej agentúry Cochilco produkcia červeného kovu pravdepodobne dosiahne svoj vrchol až v roku 2030 na úrovni približne 7,14 milióna ton. Bude to však o dva roky neskôr, ako sa predpokladalo, keďže sa ťažobné projekty v Andách oneskorujú, informuje Reuters. Agentúra Cochilco odhadovala vo svojej desaťročnej správe pred rokom, že sa produkcia v roku 2028 vyšplhá na 7,62 milióna ton.

„Veľa dôležitých projektov naplánovaných v nasledujúcom desaťročí počas pandémie nepokročilo od inžinierskych alebo environmentálnych základov“, uvádza sa v správe s dodatkom, že vyhliadky do budúcna sú „pomerne horšie ako sa očakávalo v predošlých rokoch“.

Výpadky produkcie v Čile by mohli podporiť globálnu cenu kovu, ktorá sa od roku 2020 vyšplhala nad 9 000 dolárov za tonu. Aj protesty v susednom Peru, v krajine, ktorá zastáva druhé miesto v produkcií medi, obmedzili výrobu v hlavných baniach.

Napriek očakávanému pomalšiemu rastu v Čile sa v správe predpokladá, že produkcia do roku 2033 vzrastie o 17 percent na 6,58 milióna ton. Produkcia tak v roku 2022 bude predstavovať 5,345 milióna ton, v tomto roku 5,467 milióna ton a v roku 2024 to bude 5,891 milióna ton.

V správe sa uvádza, že prognózy výroby závisia od toho, či budú spustené všetky plánované ťažobné projekty. Ďalším faktom je, že projekty na udržanie a rozšírenie súčasných baní by samé o sebe nestačili na splnenie prognóz.

„Je potrebné, aby sa zrealizovali všetky nové iniciatívy v národnom investičnom portfóliu, ktoré by k roku 2033 prispeli 17 percentami produkcie“, uvádza sa v správe.

Vedúci výskumu Cochilco Víctor Garay namietol, že vrchol produkcie nemôže prísť skôr, pretože nové projekty si vyžadujú štúdie a analýzy, ktoré potrvajú dlhší čas.

Čílsky mediarsky sektor, ktorý je najväčším vývozcom v krajine, požadoval väčšiu „právnu istotu“ pre investície po tom, ako vláda nedávno zamietla povolenia pre projekt Dominga na ťažbu železa a medi. Ďalším dôvodom obáv je neistota ohľadom novej ústavy.

Generálny riaditeľ ťažobnej spoločnosti Freeport-McMoRan Inc v stredu oznámil, že projekty rozširovania v Čile sú pozastavené, kým sa nevyjasní politická situácia v krajine.

Správa ukázala pokles produkcie v minulom roku oproti roku 2021, no dodala, že by sa tým mal „uzavrieť cyklus strát produkcie spojených s pandémiou covidu-19“.

Pravdepodobné bude aj zníženie produkcie po roku 2030, keď sa niektoré prevádzky zatvoria alebo budú vyrábať menej bez iných náhradných projektov, ktoré by zabezpečili kontinuitu výroby.

Ďalšie dôležité správy