Návrh zákona o strategických investíciách neprimerane zasahuje do vlastníckych práv a obmedzuje procesné práva vlastníkov v rámci vyvlastňovacieho konania. Uviedol to na tlačovej konferencii poslanec Národnej rady Ondrej Dostál.
„Taktiež sa má výrazne oslabiť postavenie účastníkov v konaní posudzovania vplyvov na životné prostredie či v stavebnom konaní. Vo vzťahu k procesu verejného obstarávania bude navrhnutý osobitný režim, ktorý nezabezpečí transparentný nediskriminačný spôsob výberu uchádzačov,“ priblížil Dostál.
Podotkol, že sa argumentuje potreba prijať návrh v skrátenom legislatívnom konaní, keďže sa má odstrániť transpozičný deficit.
Taktiež sa transponuje smernica Európskeho parlamentu a rady o zefektívňujúcich opatreniach na dosiahnutie pokroku pri realizácii transeurópskej dopravnej siete TEN-T. „Sám navrhovateľ však priznáva, že iba časť návrhu zákona sa týka projektov TEN-T,“ dodal Dostál s tým, že to namietali aj v pripomienkovom konaní.
„Čiže idú vám zobrať váš majetok, idú vás vyvlastniť a vy prídete o možnosť odvolať sa voči tomu a budete mať možnosť iba mimoriadnych opravných prostriedkov alebo sa obrátiť na súd,“ uzavrel Dostál s tým, že je to neprijateľné v akomkoľvek konaní a najmä v konaní, kde sa rozhoduje o vlastníctve.
Spoluiniciátor hromadnej pripomienky Martin Golian dodal, že ministerstvo dopravy žiadali, aby nemenilo zákon o verejnom obstarávaní týmto zákonom, ale aby ho nechalo prejsť riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním.
Jednými zo zásadných zmien, ktoré zákon o strategických investíciách prináša, je podľa neho rušenie inštitútu žiadosti o nápravu, obmedzovanie podávania námietok a vytváranie útvaru dohľadu a podpredsedu úradu pre verejné obstarávanie pre strategickú agendu.