Juhoafričania nakazení omikronom majú oproti iným variantom až o 80 percent menšiu pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici. Štúdiu vydal Národný inštitút pre prenosné choroby, informuje agentúra Bloomberg.

Nižšie riziko, vyššia vírusová záťaž

Po prijatí do nemocnice sa riziko vážneho ochorenia nelíši od iných variantov, uviedli autori pod vedením vedcov Nicole Walter a Cheryl Cohen.

Údaje zbierané v nemocnici od apríla do novembra ukazujú, že v porovnaní s variantom delta sú v Južnej Afrike infekcie omikronu spojené až so 70 percent nižším rizikom závažných ochorení. Štúdia tiež ukázala, že ľudia s omikronom môžu mať vyššiu vírusovú záťaž, uvádza agentúra.

Výsledok ovplyvnený neistotou

,,Štúdia je „dôležitá“, hoci jej použitie takzvaných historických kontrol pri porovnaní s delta infekciami medzi aprílom a novembrom znamená, že jej výsledok môže byť ovplyvnený časovými problémami," povedal Paul Hunter, profesor medicíny na Univerzite Spojeného kráľovstva.

„Takže aj keď prípady omikronu skončia v nemocnici s menšou pravdepodobnosťou ako prípady delty, nie je možné povedať, či je to kvôli inherentným rozdielom vo virulencii, alebo či je to kvôli vyššej imunite populácie v novembri v porovnaní so skorším obdobím v roku roku,“ povedal Hunter.

Napriek opatrnosti čísla potvrdzujú predpoklad, že omikron je výrazne slabší ako delta

Zimbabwe Vaccinates Teens In Rural Areas
Neprehliadnite

Omikron môže byť slabší ako delta. Nádej vyvoláva prepad hospitalizácií v Južnej Afrike