Zákaz vstupu cudzincov na územie Slovenska a systém povinnej štátnej karantény v súvislosti s ochorením COVID-19 boli témami utorkového stretnutia verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO). Šéf rezortu vnútra prisľúbil, že návrhmi ombudsmanky v prípade zákazu vstupu cudzincov sa bude ministerstvo zaoberať. 

Pri téme zákazu vstupu cudzincov na územie Slovenska obe strany opätovne predostreli svoje pôvodné stanoviská k tejto veci. Verejná ochrankyňa práv zároveň poznamenala, že opatrenia by mali byť verejnosti komunikované jednoznačnejšie a aby tí, ktorých sa to týka, mali dostatočné informácie i možnosti riešenia. Procesné záruky pre nich totiž považuje za nedostatočné. Zdôraznila, že chýbajúce kapacity nemôžu byť ospravedlnením pre nedostatky v systéme. Ministerstvo vnútra v tomto smere prisľúbilo, že sa jej návrhmi bude zaoberať.     

Karanténa v Gabčíkove
Neprehliadnite

Ľudia štátu veria, ale opačne to neplatí. Čo nás COVID-19 naučil o dôvere

Nedostatky vidí M. Patakyová aj v systéme povinnej štátnej karantény. Pozornosť upriamila na početné sťažnosti repatriantov o nevyhovujúcich podmienkach v štátnych zariadeniach a z možného rizika infikovania sa novým koronavírusom. Aby nedochádzalo k ohrozeniu základných práv a slobôd navrhla už koncom apríla možnosť povinnej karantény v domácom prostredí a zabezpečenie dôslednej kontroly dodržiavania karantény.      

Šéf rezortu vnútra minulý týždeň na sociálnej sieti informoval, že sa s verejnou ochrankyňou práv stretne tento týždeň osobne. Stretnutie inicioval ako reakciu na otvorený list ombudsmanky, v ktorom pripomienkovala prijaté opatrenia na hraniciach a povinnej karanténe v štátnych zariadeniach. M. Patakyovú však ubezpečil, že jej obavy z možného porušovania základných ľudských práv nie sú opodstatnené. Na margo kritiky o „ťažko dostupných dokumentoch" uviedol, že uznesenia vlády sú dostupné.