Elektrické lietadlá s vertikálnym vzletom a pristavaním, t. j. lietajúce autá, sú nápadom, ktorého čas ešte tak úplne nenastal, ale rýchlo sa blíži. Viacero spoločností už ponúka rôzne modely od zväčšených viacrotorových dronov po hybridy s pevnými krídlami a rotorom. Väčšina z týchto modelov bude pravdepodobne na začiatku využívaná taxislužbami, píše The Economist.
Žiadne z nich sa ale nebudú podobať na rodinné vozidlá z populárnej sci-fi rozprávky Jetsonovci, za volantom ktorých sedela vždy hlava rodiny. Na riadenie skutočných lietajúcich áut budú majitelia potrebovať preukaz spôsobilosti pilota. Jedna spoločnosť sa však na rozdiel od ostatných drží svojho pôvodného plánu a vytvorila vozidlo, ktoré budú ľudia po zakúpení môcť pilotovať aj bez neho.
Helix je jednomiestny model lietajúceho auta, takže ho možno považovať skôr za akúsi „lietajúcu motorku". Jeho výrobcom je firma Pivotal so sídlom v Silicon Valley, ktorá ho navrhla tak, aby spĺňal americké pravidlá pre ultraľahké lietadlá. To znamená, že ho ľudia budú môcť nad nezastavanými oblasťami pilotovať aj bez preukazu spôsobilosti. Predpredaj Helixov sa začne v roku 2024 a ich cena bude 190-tisíc dolárov. Prvé modely opustia výrobné linky v júni budúceho roka.
Každý majiteľ bude musieť absolvovať aspoň časť školenia na riadenie Helixu. Pivotal na tom trvá aj preto, že nehoda by mohla mať katastrofické následky na ďalšie predaje. Softvér lietadla je navyše nastavený tak, aby pilot nemohol lietať štýlom, ktorý nezapadá do aerodynamického bezpečnostného rozsahu modelu. Ak by aj napriek tomu došlo k nejakému zlyhaniu, na palube Helixu sa bude nachádzať aj padák.
Maximálna rýchlosť modelu od Pivotalu je slušných 100 kilometrov za hodinu, no dolet má len 30 kilometrov. Dobíjanie je takisto trochu zdĺhavé. Pri použití klasickej elektrickej siete trvá 4,5 hodiny, no špeciálny systém s vysokým výkonom podobný tým, ktoré sa používajú pri elektrických autách, môžu tento čas znížiť až na 75 minút.