Obyvatelia tropického ostrova Okinava v Japonsku sú známi svojím pevným zdravím, ale aj dlhovekosťou. Bežne sa tu ľudia dožívajú vyše sto rokov, píše Business Insider.

Autor Dan Buettner sa snažil viac než dvadsať rokov prísť na to, čomu Okinavčania vďačia za svoj dlhý život. Je presvedčený, že jedným z hlavných faktorov je ich pestrá rastlinná strava plná živín. Počas nedávnej cesty na ostrov sa Buettner pokúšal zistiť, či neexistuje konkrétne jedlo či prísada, ktoré by mohli byť práve tým magickým elixírom života.

„Neexistuje jedna prísada, ktorá je najlepšia,“ prezradila učiteľka varenia Yukie Miyaguniová v dokumentárnom seriáli z dielne Netflixu s názvom „Dožiť sa stovky: Tajomstvá modrej zóny“. Pojem modrá zóna vymyslel práve Buettner a pomenúva oblasti vyznačujúce sa dlhovekosťou miestnych obyvateľov. Po prvý raz ho použil v roku 2005 v článku pre magazín National Geographic.

Miyaguniová sa spolu s ďalšími okinavskými kuchármi zhodla na tom, že existuje minimálne sedem kľúčových potravín, ktoré prispievajú k zdraviu a dlhovekosti obyvateľov ostrova.

Fialové sladké zemiaky

Fialové sladké zemiaky sú základom okinavskej stravy. V 50. rokoch minulého storočia, zodpovedali až za 67 percent celkového kalorického denného príjmu Okinavčanov. Zvyšok Japonska v tom čase konzumoval prevažne ryžu. Tvorila až 50 percent miestnej stravy.

Fialové sladké zemiaky prežijú aj tajfúny a sú bohaté na zdravé komplexné sacharidy a vlákninu. Okrem toho obsahujú viac antioxidantov než čučoriedky.

Morušové listy

Miyaguniová prezradila, že morušové listy sú dobré na zmiernenie boľavého hrdla. Štúdie naznačujú, že môžu pomôcť bojovať proti zápalom a regulovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Polievka z atramentu zo sépie

Tento slaný vývar obsahuje enzýmy, aminokyseliny a hormóny, ktoré dokážu posilniť imunitu a zlepšiť krvný tlak. Podľa Miyaguniovej je skvelý na detoxikáciu organizmu.

Morské riasy asa

Morské riasy asa z Okinavy sú plné živín a antioxidantov, ktoré udržujú zdravie ľudských buniek. Okinavčania ich konzumujú aj z toho dôvodu, aby sa počas horúcich dní ochladili.

Palina obyčajná

Listy tejto rastliny majú horkú chuť, ktorá sa hodí najmä k jedlám z bravčového mäsa a môže pomáhať s trávením.

Goja/Karela

Táto horká tekvička je jednou z najobľúbenejších zelenín Okinavčanov a používa sa skôr v teplých pokrmoch. Goja je plná látok, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi, čo zrejme vysvetľuje, prečo na ostrove evidujú menší počet prípadov cukrovky než v ostatných častiach Japonska.

Okinavské tofu

Ako iné druhy tofu, aj okinavské tofu je bohaté na sóju, ktorá prospieva k zdravému fungovaniu srdca a pomáha znižovať hladiny cholesterolu. Okinavské tofu navyše obsahuje viac bielkovín a zdravých tukov než iné druhy tofu, pretože pri jeho výrobe sú sójové bôby lisované v surovom stave, a nie po uvarení.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Prečo ultra-spracované potraviny škodia zdraviu? Vedci odhalili súvis s viacerými ochoreniami