V malom laboratóriu v londýnskej nemocnici Guy's and St Thomas spracúva Désirée Prossomaritiová čerstvo darované výkaly. Každú dávku odváži, otestuje na patogény, prefiltruje od nestrávených kúskov jedla, zamrazí a potom spracuje na prášok, ktorým naplní kapsule pre pacientov. Už z opisu je jasné, že jej práca je len pre silné žalúdky. „Už ten smrad ani nevnímam,“ povedala pre The Economist doktorka.
Pracovníkov laboratória nezaujímajú samotné výkaly, ale mikroskopické organizmy, ktoré sa v nich nachádzajú. Črevá zvierat i ľudí sú totiž plné baktérií, vírusov a iných mikroorganizmov, ktorých prospešnosť začínajú vedci vo veľkom vnímať iba teraz.
Fekálna mikrobiálna transplantácia
Mikrobióm čriev je neoddeliteľnou súčasťou zdravého tela. Jeho „obyvatelia“ pomáhajú telu rozkladať potravu, produkovať rôzne užitočné látky a potláčať rast iných škodlivých druhov baktérií. Práve na potlačenie jedného z týchto škodlivých druhov baktérií sú určené tabletky z výkalov, ktoré Prossomaritiová pomáha vyrábať na účely „fekálnej mikrobiálnej transplantácie“ (FMT). Ide o prenos stolice od zdravého darcu do tráviaceho traktu príjemcu za účelom obnovenia zdravej črevnej mikroflóry.
Päť tabliet, ktoré pracovníci laboratória nazývajú kapsule, dokáže potlačiť opakujúcu sa infekciu spôsobenú baktériou Clostridium difficile, ktorá je voči mnohým antibiotikám odolná. Ako naznačuje názov, cieľom je skopírovať ekosystém zdravého človeka do čriev pacienta, ktorého mikrobióm je v nerovnováhe.
FMT preukázateľne funguje a dnes sa vo Veľkej Británii bežne používa na liečbu infekcií spôsobených baktériou C. difficile. Vedci v súčasnosti skúmajú účinnosť liečby aj v prípade syndrómu dráždivého čreva či roztrúsenej sklerózy. FMT je však len začiatkom revolúcie v oblasti mikrobiálnej medicíny.
Nové možnosti liečby
Výskumníci veria, že namiesto metódy kopírovania celého mikrobiómu bude budúcnosť tohto odvetvia spočívať v úprave mikrobiómu s cieľom vyhovieť potrebám konkrétneho pacienta. FMT je tak len dočasným riešením, dodal mikrobiológ na Chicagskej univerzite Eric Pamer,
Namiesto úpravy populácií jednotlivých druhov baktérií v mikrobióme pacienta sa gastroenterológ Bernd Schnabl sústredí na metabolity, ktoré tieto mikroorganizmy produkujú. Napríklad taký amoniak je spájaný s cirhózou pečene. Jedenou z možností, ako obmedziť jeho prítomnosť v čreve a následne v krvi, je geneticky upraviť susedné baktérie tak, aby ho vedeli lepšie pohlcovať.
Ďalšia možnosť spočíva v rozširovaní populácie baktericídnych vírusov, známych ako fágy, ktoré dokážu znížiť počet mikróbov produkujúcich amoniak. Doktor Schnabl dúfa, že začne účinok fágov na alkoholovú hepatitídu testovať už v roku 2024.
Budúcnosť nového odvetvia
Seres Therapeutics je biotechnologická firma so sídlom v Cambridgi, v štáte Massachusetts. V apríli schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv produkt s názvom ser-109, ktorý je prvým ústnym mikrobiálnym liečivom na liečbu opakujúcich sa infekcií C. difficile.
Firma teraz testuje skupinu 16 baktérií, ktorú nazýva ser-155, u pacientov, ktorí podstúpili alogénnu transplantáciu hematopoetických kmeňových buniek. Tá sa používa pri ochoreniach ako leukémia s cieľom posilniť imunitný systém pacienta. Tento proces často zahŕňa vysoké dávky antibiotík, a tak môže vážne poškodiť mikrobióm, čo sťažuje boj proti nebezpečným infekciám.
Výsledky z mája preukázali, že pacienti liečbu pomocou ser-155 tolerovali dobre a počas 30 dní sa nová infekcia vyskytla len u jedného z deviatich pacientov. Bez liečby doktori očakávali až šesť nových infekcií.
Ešte je skoro robiť akékoľvek závery, no vyhliadky na novú éru v mikrobiálnej medicíne zatiaľ vyzerajú sľubne. „Sú to lieky novej generácie,“ uzavrel doktor Matthew Henn z firmy Seres.