Odpočet výdavkov na výskum a vývoj (VaV), teda superodpočet, mal predminulý rok rekordné hodnoty. V doterajšej histórii tohto odpočtu na Slovensku bol uvedený rok najúspešnejším ako počtom subjektov, tak aj objemom čerpaného odpočtu výdavkov na VaV a tiež výškou uplatnenej predpokladanej úspory na dani z príjmov. Uviedla to analytická spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau.

V daňových priznaniach za rok 2021 si odpočítalo výdavky na výskum a vývoj 494 subjektov v celkovom objeme takmer 283 miliónov eur, čím si znížili daň z príjmov o necelých 60 miliónov eur, vyčíslila firma.

Doplnila, že takmer 65 percent odpočtu výdavkov na výskum a vývoj si uplatnili subjekty zahraničných vlastníkov. Po necelých 30 percent superodpočtu pripadá na Bratislavský aj Košický kraj.

Dve tretiny odpočtu výdavkov na VaV si uplatnili subjekty v priemysle. Subjekty s obratom do dvoch miliónov eur už predstavujú takmer polovicu zoznamu a pripadá na ne 14 percent uplatneného superodpočtu, uviedla firma.

Historicky najvyšší objem odpočtu výdavkov na výskum a vývoj vo výške viac ako 65 miliónov eur si predminulý rok uplatnila spoločnosť U. S. Steel Košice. Medzi miliónovými superodpočtami boli vtedy aj dva nové subjekty, ktoré sa zviditeľnili počas pandémie, uzavrela firma.

Ďalšie dôležité správy


Slovensko v číslach: Výdavky na výskum a vývoj sú najnižšie v strednej Európe