Dedolarizácia je pravdepodobne prechodný trend. Krajiny, ktoré sa snažia uskutočniť globálny odklon od dolára, môžu čoskoro zistiť, že sa to obráti proti nim. Tvrdí to expert z Wall Street Jeffrey Christian, dlhoročný analytik komodít a zakladateľ CPM Group s tým, že tlak na dedolarizáciu v krajinách ako Rusko, Čína a India by mohol skončiť neúspechom a poškodiť ekonomiky týchto krajín.
„Myslím si, že dedolarizácia je sen, ktorý niektorí z nás majú,“ povedal J. Christian v rozhovore pre Business Insider. Logistika uskutočnenia tejto myšlienky je podľa neho extrémne náročná, pretože všetky vlády a krajiny by museli zmeniť spôsob, akým zaobchádzajú s menami.
J. Christian patrí medzi skupinu skeptikov voči dedolarizácii na Wall Street, ktorí tento trend odsunuli ako nič viac než módny výstrelok. Dedolarizácia je „mýtus“, „nezmysel“ a „zlý vtip,“ povedal klientom na prezentácii začiatkom tohto roku, pričom dodal, že obavy o nahradenie dolára inou menou nebral príliš vážne.
Poukázal na tri konkrétne dôsledky, ktoré by dedolarizácia priniesla:
1. Problémy s platbami
Krajiny, ktoré sa snažia o dedolarizáciu, čelia vyššiemu riziku problémov s platbami. Napríklad India minulý rok trvala na nákupe ruskej ropy v rupiách a dirhamoch. Najmenej sedem lodí s ropou smerujúcich do Indie sa v dôsledku toho vrátilo späť do Ruska.
Platobné spory vznikajú z toho, že iné meny nie sú tak likvidné ako dolár, ktorý krajiny využívali v 88 percentách všetkých denných menových transakcií k aprílu 2022, vyplýva z dát Bank of International Settlements. Podľa Medzinárodného menového fondu dolár predstavoval 54 percent všetkých devízových rezerv.
2. Obmedzený obchod
V dôsledku dedolarizácie by mohlo dôjsť k obmedzeniu dovozu a vývozu. Dolár je najviac obchodovaná mena na svete a nepoužívanie tejto meny by mohlo obmedziť okruh obchodných partnerov krajiny, čo tiež ovplyvňuje ekonomický rast, povedal J. Christian. Rusko napríklad upúšťa od dolára, no to ho len viac izoluje od medzinárodných trhov a oslabuje jeho ekonomiku.
3. Strata hodnoty
Centrálne banky riskujú, že urobia „zlú investíciu“ tým, že budú držať iné meny, keďže dolár je lepší uchovávateľ hodnoty. Podľa indexu dolára, ktorý ho váži proti košu zahraničných mien, americký dolár vzrástol od svojho dna v roku 2011 o približne 40 percent. Medzitým meny ako jüan za posledné desaťročie voči doláru oslabili.
„Dolár bol za posledných 20 rokov veľmi silný. A tak robíte zlé investície,“ povedal J. Christian na margo rozhodnutí centrálnych bánk, ktoré sa zbavujú dolárových rezerv.