Keď sa vlani v auguste prevalilo, že v NÚSCH podali hromadné výpovede špičkoví odborníci, ktorí si chcú v Medissime otvoriť súkromné centrum intervenčnej neurorádiológie, spoločnosť ProCare, pod ktorú petržalská nemocnica spadá, odmietla akúkoľvek spojitosť s ich krokmi.

„Ani jeden zo spomínaných zamestnancov neprechádza do spoločnosti ProCare alebo do inej spoločnosti patriacej pod skupinu Penta Investments,“ tvrdil v auguste hovorca ProCare Tomáš Kráľ. Dodal, že jediné, čo ich s týmito zdravotníkmi spája, je nájomný vzťah. Spoločnosť Cinre, ktorú zastupoval I. Vulev, ich mala osloviť, keď hľadali vhodné priestory na prenájom.

TREND si však všimol, že Medissimo na svojich stránkach I. Vuleva uvádza ako medicínskeho riaditeľa nemocnice a centrum propaguje ako vlastné. „S účinnosťou od 1.12. 2017 rozšírila Nemocnica s poliklinikou ProCare Medissimo spektrum činností na poli diagnostiky a komplexnej intervenčnej rádiologickej liečby,“ píše sa na webovej stránke nemocnice. Odídení lekári sa teda predsa len stali jej zamestnancami.

Nové súkromné Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby mala prevádzkovať spoločnosť Cinre. Tá patrí I. Vulevovi, ktorý bol primárom oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie v NÚSCH. Ku koncu novembra tam ukončil pracovný pomer a spolu s ním ďalších desať zdravotníkov. Štátny srdcovo-cievny ústav tak prišiel o vysoko špecializovaných odborníkov - sedem intervenčných rádiológov, jedného neurológa a troch kardiológov.

Stále nemajú licenciu

Firma Cinre ešte minulý rok žiadala o licenciu na prevádzku nového pracoviska v Petržalke, no doteraz ho nedostala. To je podľa hovorcu ProCare T. Kráľa dôvod, prečo sa nakoniec stali zamestnancami Medissima.

„Kládli sme si za svoju povinnosť nájsť také riešenie, aby títo špecialisti mohli ďalej nepretržite pomáhať akútnym pacientom už hneď od decembra. Dočasne sa tak stali zamestnancami nemocnice a život zachraňujúce výkony realizujú v jej mene,“ povedal.

Po získaní právoplatnej licencie podľa neho lekári prejdú pod svoju spoločnosť Cinre, ktorá by mala mať samostatné zmluvy zo zdravotnými poisťovňami. Ťažiť z toho ale bude aj Medissimo, pretože v prípade potreby budú pacienti centra hospitalizovaní práve v miestnej nemocnici. V súvislosti so spustením intervenčného rádiologického programu už dobudovali oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny a plánujú ďalšie nové neurologické lôžka.

Za prvé dva mesiace prevádzky centra hospitalizovali a operovali v Medissime viac ako sto pacientov z celého Slovenska, väčšinou s postihnutím ciev mozgu. Napríklad spomedzi 27 endovaskulárne riešených mozgových aneuryziem bolo šesť akútnych prípadov. Príchodom tímu Cinre a vybudovaním nových pracovísk sa podľa T. Kráľa z Medissima, ktoré sa pôvodne zameriavalo na ambulantnú starostlivosť, definitívne stala skutočná akútna nemocnica.

Z primára medicínsky riaditeľ

V tejto súvislosti sa spoločnosť Penty rozhodla vytvoriť novú pozíciu medicínskeho riaditeľa, za ktorého k 1. decembru 2017 vymenovali I. Vuleva. Vedenie ProCare tvrdí, že mu túto pozíciu neponúkli výmenou za to, že nové súkromné centrum vytvorí v priestoroch Medissima. Dohoda podľa T. Kráľa vznikla až v priebehu novembra minulého roka.

Odídení lekári z NÚSCH robia pre nemocnicu Penty. Stále nemajú licenciu na vlastné pracovisko

Medicínsky riaditeľ nemocnice Medissimo Ivan Vulev Zdroj: ProCare

Petržalská nemocnica má aj nového riaditeľa. Jakuba Rybára nahradil Anton Hanušín, ktorý v minulosti viedol nemocnicu v Spišskej Novej Vsi a podieľa sa na príprave novej súkromnej nemocnice v Bratislave na Boroch.

I. Vulev bol primárom oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie NÚSCH a členom predstavenstva akciovej spoločnosti, ktorá srdcovo-cievny ústav prevádzkuje. Do jesene minulého roka bol tiež hlavným odborníkom pre rádiológiu. Dva mesiace po tom, ako sa prevalilo, že v štátnom ústave končí, o post prišiel. Dôvodom podľa ministerstva zdravotníctva bolo, že 14. októbra mu uplynulo päťročné funkčné obdobie.

Zo srdcovo-cievneho ústavu I. Vulev so sebou stiahol ďalších desať zamestnancov. O ich odchode informoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker. „Nebudem tolerovať a úplne akceptovať, že si niekto chce vyťahovať hrozienka,“ povedal na margo plánov zamestnancov NÚSCH vytvoriť vlastné súkromné centrum. Starostlivosť o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou v hyperakútnom štádiu sú podľa neho mimoriadne ekonomicky zaujímavé medicínske výkony.

I. Vulev v rozhovore pre denník SME reagoval, že v pracovných podmienkach, aké mali v NÚSCH, sú to skôr horúce gaštany. Ústav podľa neho nepovažoval intervenčnú rádiológiu za svoju prioritu a to bol hlavný dôvod, prečo podali výpovede. Zároveň v rozhovore priznal, že v novom centre budú mať vyššie platy ako v ústave. Spomenul tiež, že ProCare im nielen prenajme priestory, ale nakúpi aj prístrojové vybavenie. Koľko to stálo a ako im to majú lekári splácať spoločnosť Penty neprezrádza.

Poznámka: TREND.sk patrí do vydavateľstva News and Media Holding, ktoré spolu s ProCare vlastní investičná skupina Penta.