10. Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín

Marec 2021

JB 1 Worcester - Dr. Manjul Shukla drží ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech počas očkovania v mobilnom vakcinačnom centre v americkom meste Worcester 2. decembra 2021. Protilátky, vytvorené po očkovaní dvoma dávkami vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech, by mohli byť 20- až 40-krát menej účinné proti novému koronavírusovému variantu omikron. Naznačujú to výsledky prvej, veľmi limitovanej štúdie, ktorej zistenia musia ešte potvrdiť alebo vyvrátiť ďalšie výsku
Zdroj: Steven Senne

Spôsobov, ako vyrobiť vakcínu, je niekoľko. Niektoré firmy používajú metódu, pri ktorej použijú neškodný adenovírus a geneticky ho upravia tak, že doň vložia informácie na tvorbu povrchového proteínu koronavírusu. Takto upravený adenovírus pohltí ľudská bunka, ktorá z neho vyrobí RNA.

Hitom pandémie sa stala metóda založená na mediátorovej ribonukleovej kyseline (mRNA). Genetická informácia o tvorbe povrchového proteínu sa prenáša pomocou mediátorovej RNA priamo do jadra ľudskej bunky, kde začne vakcína sama produkovať proteíny vírusu.

Objavili sa aj vakcíny, ktoré na ochranu proti covidu-19 išli tradičnou metódou oslabeného neaktívneho alebo mŕtveho vírusu.

Ktorá vakcína je najlepšia? Tá, ktorá má najvyššiu účinnosť? Najmenej nežiaducich účinkov? To sú otázky, na ktoré vznikne ešte mnoho štúdií a odpovedí.

Na snímke injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania učiteľov vo vakcinačnom centre UNLP Košice 13. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín