V Spojených štátoch sa prudko zvyšujú mzdy zamestnancom, ktorí už nevyužívajú prácu z domova ako za pandémie, ale znovu pracujú celý týždeň z kancelárie.

Uvádza to organizácia ZipRecruiter, podľa ktorej ročná mzda týchto ľudí do marca v priemere dosiahla 82 037 dolárov, čo je medziročný nárast o viac ako 33 percent.

Aj keď niektoré firmy stále ponúkajú hybridný model práce, teda časť týždňa z domova a časť z kancelárie zamestnávateľa, čoraz viac šéfov požaduje, aby sa zamestnanci vrátili k práci z kancelárie počas celého týždňa.

Výrobca lietadiel Boeing, zasielateľská spoločnosť UPS a tiež napríklad investičná banka JPMorgan Chase & Co patrí k tým firmám, ktoré si vynútili návrat zamestnancov do práce a home office už im neumožňujú.

Pre niektoré firmy je však návrat zamestnancov do kancelárií spojený s vysokou cenou. Platí to najmä v Spojených štátoch, kde je posun k pracovnej flexibilite veľmi významný. Do tohto januára platilo, že okolo 29 percent všetkých preplatených pracovných dní bolo odpracovaných z domova.

Výsledkom je, že mzdy zamestnancov, ktorí v USA celý týždeň pracujú opäť z kancelárie, sa výrazne zvyšujú. V porovnaní s hybridným modelom, kde ročný zárobok dosiahol v priemere 59 992 dolárov a proti práci iba na diaľku s ročným zárobkom v priemere 75 327 dolárov, zamestnanci sa k vyššiemu príjmu zrejme najľahšie dostanú tak, že budú pracovať len z kancelárie ako pred pandémiou.

Čiastočne ide o kompenzáciu za stratu flexibility, ktorú pracovníci v posledných rokoch uprednostňovali. V zásade platí, že čím väčší je tlak na to, aby sa zamestnanci vzdali práce na home office, tým viac peňazí musia zamestnávatelia ponúknuť

Ďalšie dôležité správy

Minimálne štyri z desiatich kancelárskych stoličiek sú stále prázdne. Neprítomnosťou zamestnancov v kanceláriách trpia aj okolité prevádzky.
Neprehliadnite

Hodnota kancelárskych budov po celom svete klesá. Situácia v Európe a na Slovensku je lepšia