V svetových oceánoch pláva viac než 170 biliónov častíc plastu, ktoré dokopy vážia zhruba dva milióny ton. Toto množstvo by sa do roku 2040 mohlo takmer strojnásobiť, ak vlády nezačnú konať, píše portál CNBC.
Autori výskumu uverejneného v akademickom časopise PLOS One varujú, že „čistenie je zbytočné“, ak bude k výrobe plastov dochádzať v takej miere ako dnes. Plastikársky priemysel navyše obvinili z toho, že odmietol záväzky v oblasti nákupu recyklovaného materiálu či navrhovania produktov tak, aby boli recyklovateľné.
Vedci s cieľom bojovať proti problému s plastom vyzvali zákonodarcov, aby urýchlene prijali opatrenia na predchádzanie vzniku odpadu a opätovné použitie.
„Exponenciálny nárast mikroplastov v svetových oceánoch je varovaním, že musíme konať teraz a na celosvetovej úrovni, že sa musíme prestať sústrediť na čistenie a recykláciu a urýchliť príchod éry, v rámci ktorej budú podniky zodpovedať za celý životný cyklus produktov, ktoré vyrábajú,“ vysvetľuje Marcus Eriksen, spoluzakladateľ americkej skupiny The 5 Gyres Institute, ktorej cieľom je bojovať proti znečisteniu plastmi.
„Je čas riešiť problém s plastami priamo v jeho zdroji,“ dodal.
Výskum nadväzuje na zmluvu o znečistení plastmi, ktorú v roku 2022 prijali členovia OSN. Podľa jeho autorov je životne dôležité prísť s rezolúciou na riešenie celého životného cyklu plastov od ich extrakcie cez výrobu po koniec životnosti.
Vedec Scott Coffin z kalifornskej Správy pre kontrolu vodných zdrojov varuje, že narastajúce hromadenie plastových častíc v životnom prostredí a našich telách povedie k tomu, že planéta nebude ďalej schopná udržiavať život tak, ako ho poznáme.
„Je čas, aby sa svetové vlády zjednotili vo svojich snahách znížiť výrobu plastov a predchádzať ich ďalšiemu úniku do životného prostredia,“ vyzýva Coffin.