Obyvatelia Zimbabwe stále odolávajú najnovším pokusom vlády prinútiť ich, aby sa vzdali svojej obľúbenej meny: amerického dolára. Bloomberg informuje, že centrálna banka presadzuje takzvané „ZiG“, digitálne peniaze kryté zlatom na použitie pri domácich transakciách. Nová mena odštartovala 5. októbra, no jej zavádzanie do obehu je veľmi pomalé, potvrdzujú banky.
Americký dolár tento rok opäť prekonal zimbabwiansky dolár a je znova najpoužívanejšou menou. Predstavuje 80 percent transakcií napriek maximálnemu úsiliu vlády, aby obyvateľstvo využívalo viac domácu menu.
Hoci veritelia môžu teraz otvárať účty, uľahčovať medzibankové prevody a ponúkať kartové transakcie v nových digitálnych peniazoch, podľa prezidenta Zimbabwianskej bankovej asociácie Lawrenca Nyazemu je dopyt po novej mene zo strany bežných občanov nízky. Využívajú ju skôr len jednotlivci s vysokým čistým majetkom. Podobný trend zaznamenali v krajine aj pri zavádzaní fyzických zlatých mincí v júli 2022, pripomenul. Aj vtedy sa centrálna banka snažila znížiť závislosť od amerického dolára. Medzinárodný menový fond však namiesto toho odporúčal liberalizáciu výmenného kurzu.
Najmenej 12 z 19 veriteľov v krajine je zatiaľ certifikovaných na spracovanie transakcií s peniazmi krytými zlatom, povedal generálny riaditeľ národnej platobnej platformy ZimSwitch Zabron Chilakalaka. Miligram nových digitálnych peňazí sa predáva za 0,06 dolára. Jednotlivci majú na nákup ZiG stanovenú minimálnu hranicu desať dolárov, firmy päťtisíc.
Zimbabwiansky dolár stratil tento rok viac ako 87 percent svojej hodnoty. Úrady sa však napriek tomu zaviazali brániť miestnu menu a vylúčili, že by sa jej vzdali.
Počet lekární v Nemecku klesol na najnižšiu úroveň takmer za päťdesiat rokov
Kvalifikovaní ľudia sa sťahujú do komerčnej sféry alebo nemocničných lekární