Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) uzavrel v utorok dohodu o vine a treste s obvineným exriaditeľom Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Adriánom Szabóm. TASR to potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry SR (GP) Dalibor Skladan. Na uzavretie dohody upozornil Denník N.

,,Prokurátor ÚŠP uzavrel 17. augusta dohodu o vine a treste s obvineným Adriánom Szabóm, trestne stíhaným pre zločin prijímania úplatku. Menovanému sa navrhuje uložiť trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, ktorý sa podmienečne odkladá. Obvinenému sa zároveň navrhuje uložiť probačný dohľad v skúšobnej dobe, ktorá bola stanovená na päť rokov," dodal Skladan.

Pokuta a zákaz funkcií

Súčasťou dohody o vine a treste je podľa hovorcu tiež návrh na uloženie peňažného trestu vo výške 25-tisíc eur a trestu prepadnutia veci. Konkrétne dvoch mobilných telefónov a televízneho prijímača.

,,Obvinenému sa tiež navrhuje uloženie trestu zákazu činnosti, spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov," objasnil.

,,Potvrdzujeme, že v utorok o 12.30 h bol na ŠTS v Pezinku doručený na schválenie návrh dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor ÚŠP s obvineným A. Sz.," uviedla pre TASR hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Bednáriková. Adriána Szabóa by mali v utorok aj prepustiť z väzby z nitrianskej väznice.

Adriána Sz. by mali v utorok aj prepustiť z väzby z nitrianskej väznice. Dohodu o vine a treste musí ešte schváliť Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.

Na snímke bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník na Úrade špeciálnej prokuratóry v Pezinku 29. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Podľa kajúcnika Slobodníka Gašpar s Bödörom zmarili zatknutie Bašternákových ľudí

,,Obhajoba obvineného Adriána Sz. sa nebude vyjadrovať k postupom a rozhodnutiam orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal pre TASR obhajca Zoltán Perhács.

O väzobnom stíhaní Adriána Sz. rozhodol 14. júna právoplatne senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Sťažnostný súd tak zrušil rozhodnutie ŠTS v Pezinku, ktorý Adriána Szabóa 5. júna nezobral do väzby. Podľa senátu NS SR bola obava, že by mohol ovplyvňovať svedkov, teda je naplnený dôvod kolúznej väzby.

Úplatky od Slobodníka

Adriána  Szabóa a bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

NAKA zadržala Adriána Szabóa 3. júna. Celkovo obvinila troch ľudí. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne v hodnote 20-tisíc eur. Úplatky mal dostať od Bernarda Slobodníka. Ten je jediným priamym svedkom v prípade.

Bernard Slobodník podľa najnovších mediálnych informácií má tiež uzavrieť s prokurátorom ÚŠP dohodu o vine a treste.

Vláda 16. júna odvolala Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa ÚIS. Odvolanie odporučili členovia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Vedením ÚIS je dočasne poverený Peter Scholtz.