Na historickom sídle v anglickom grófstve Oxfordshire sa tento týždeň konalo nevšedné stretnutie. Počas dvoch dní sa tam zišli predstavitelia oboch hlavných britských politických strán, zástupcovia veľkých podnikov, diplomati a tiež analytici, aby prebrali problémy prameniace z odchodu Británie z Európskej únie a možné spôsoby ich nápravy. Informoval o tom nedeľník Observer, ktorý získal materiály o programe vrcholnej schôdzky a tiež svedectvo jedného z účastníkov.
Stretnutie, ktoré vo štvrtok a v piatok hostilo vidiecke sídlo Ditchley Park, podľa denníka sprevádzala značná miera utajenia. Priviedlo dohromady zástancov brexitu, ako sú člen britskej vlády Michael Gove alebo bývalý líder Konzervatívnej strany Michael Howard, a tváre opačného tábora vrátane labouristu Davida Lammyho alebo konzervatívca Davida Lidingtona.
Medzi nepolitickými účastníkmi boli predseda predstavenstva farmaceutickej firmy GlaxoSmithKline John Symonds alebo vysoký manažér banky Goldman Sachs Oliver Robbins – ten bol predtým hlavným britským vyjednávačom v rokovaniach o brexite.
Negatívne dopady na ekonomiku
Materiály distribuované na stretnutí podľa The Observer akciu popisovali ako „súkromnú diskusiu“ s motívom „Ako môžeme z brexitu urobiť úspech spoločne s našimi európskymi susedmi?“ Nemenovaný účastník schôdzku hodnotil ako konštruktívnu, veľkou témou podľa neho boli negatívne dopady na britskú ekonomiku.
„Bolo to o tom, ako sa posunúť od pozícií ‚zostať‘ a ‚odísť‘ k problémom, ktorým teraz čelíme a tomu, ako sa môžeme dostať do najlepšej pozície v snahe diskutovať s EÚ o zmenách vzájomnej dohody o obchode a spolupráci,“ uviedol zdroj.
The Observer hodnotí stretnutie odporcov a zástancov brexitu ako veľmi neobvyklé. Odráža „silnejúce akceptovanie skutočnosti, medzi politikmi v dvoch hlavných stranách, ako aj medzi lídrami biznisu a úradníkmi, že brexit vo svojej súčasnej podobe poškodzuje ekonomiku Spojeného kráľovstva a oslabuje jeho strategický vplyv vo svete“, napísal denník.
Sunak vidí aj príležitosti
Británia z Európskej únie vystúpila na začiatku roka 2020 na základe výsledku referenda z júna 2016, dohoda o novom partnerstve medzi dvoma stranami nadobudla platnosť v roku 2021. Prieskumy verejnej mienky v posledných mesiacoch nasvedčujú tomu, že väčšina britských voličov považuje vystúpenie z EÚ za chybu .
Nezávislý britský Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR) odhaduje, že brexit bude mať v horizonte 15 rokov od roku 2016 za následok pokles hrubého domáceho produktu (HDP) Británie o štyri percentá.
Denník Financial Times v podrobnej analýze z vlaňajšieho októbra poukázal aj na ďalšie signály o škodách v britskej ekonomike a tiež na absenciu konkrétnejších predstáv o možných ekonomických prínosoch brexitu. Britský premiér Rishi Sunak napriek tomu o mesiac neskôr uviedol, že „brexit môže tejto krajine priniesť a už priniesol obrovské výhody a príležitosti“.