V Írsku prebiehajú parlamentné voľby, pričom politické strany sľubujú štedré výdavky a zníženie daní financované z veľkých rozpočtových prebytkov krajiny. Avšak Donald Trump môže tieto optimistické fiškálne vyhliadky ohroziť.
Dôvodom je Trumpov návrh na zníženie korporátnej dane o šesť percentuálnych bodov pre spoločnosti, ktoré vyrábajú produkty v USA. Tým by sa táto sadzba vyrovnala Írsku (na 15 percent), čo predstavuje hrozbu pre krajinu, ktorá zbohatla vďaka prítomnosti veľkých amerických firiem, ktoré majú v Írsku svoje európske centrá alebo veľké závody.
Ekonomika drží Írsko v hrsti. Má plné pokladnice a nemôže príliš míňať
„Existuje veľmi dobrý dôvod obávať sa, že príjmy z korporátnych daní sa spomalia alebo dokonca znížia,“ uviedol pre Financial Times odborný asistent ekonómie na Trinity College v Dubline Barra Roantree.
Podľa Írskej rady pre fiškálnu správu (IFAC) tri americké spoločnosti zabezpečujú približne 43 percent všetkých príjmov z korporátnych daní. Tieto spoločnosti neboli nikdy oficiálne identifikované, ale podľa online média The Currency sa predpokladá, že ide o Microsoft, Apple a Pfizer.
Najväčší daňoví migranti zrejme dostanú milosť. Signatárske krajiny sa zľakli D. Trumpa
„Viac ako 80 percent príjmov z korporátnych daní a viac ako 50 percent príjmov zo zdanenia miezd pochádza od amerických nadnárodných spoločností,“ uviedol vedúci daňového oddelenia v Baker Tilly Ireland Brendan Murphy. „Je dôležité, aby sme mali vládu, ktorá ochráni verejné financie.“
Po desaťročia sa Írsko zameriavalo na prilákanie zahraničných investícií, pričom využívalo nízke daňové sadzby. Tento rok zvýšilo sadzbu korporátnej dane z 12,5 na 15 percent v rámci dohody OECD, ktorá má za cieľ zabezpečiť vyššie zdanenie nadnárodných spoločností.
Veľké farmaceutické spoločnosti často vytvárajú patenty v USA a väčšinu tržieb generujú tam, no intelektuálne vlastníctvo, výrobu a zisky presúvajú do Írska, aby si znížili daňové povinnosti.
Silný dolár pomáha niektorým európskym firmám zarábať takpovediac bezprácne
Odborník z americkej Rady pre zahraničné vzťahy (CFR) Brad Setser povedal: „Existujú príjmy, ktoré by USA mohli získať, ak by získali späť daňovú základňu, ktorá je v súčasnosti v Írsku.“ Odhaduje, že americké spoločnosti vykazujú zisky v iných jurisdikciách v hodnote približne 350 miliárd dolárov, pričom aspoň tretina týchto ziskov je zaznamenaná v Írsku. Jeho výskum ukazuje, že USA by mohli získať až 30 miliárd dolárov ročne na nových daňových príjmoch z týchto ziskov.
- Daňové raje spôsobujú straty
Nadnárodné korporácie v súčasnom systéme medzinárodného zdanenia presúvajú veľkú časť ziskov do daňových rajov a vyhýbajú sa tak plateniu daní tam, kde majú ekonomickú aktivitu, potvrdzuje vedúci výskumu v Tax Justice Network a odborný asistent ekonómie na Karlovej univerzite v Prahe Miroslav Palanský. Najnovšie odhady Tax Justice Network uvádzajú, že firmy do daňových rajov presunú ročne až okolo 1,4 miliardy amerických dolárov, z čoho plynú straty na daňových príjmoch až vo výške približne 350 miliónov dolárov.
Zabrániť tomu mala globálna dohoda o zavedení minimálnej korporátnej dane. Odborníci sa zhodujú, že krajiny OECD, ktoré predtým súhlasili, sa budú zdráhať aplikovať nové pravidlá zo strachu pred odvetou Trumpovej administratívy. Očakáva sa, že zavedie vysoké clá na dovoz do USA. Počas predvolebnej kampane avizoval, že uvalí 60-percentné clá na čínsky tovar a 10- až 20-percentným sadzbám budú podliehať ostatné krajiny.