Obranu Slovenska by malo posilniť približne 1 200 zahraničných vojakov NATO. Spoločne s 300 príslušníkmi Ozbrojených síl SR by tvorili takzvanú jednotku predsunutej prítomnosti NATO. Po sobotnom rokovaní vlády to oznámil minister obrany SR Jaroslav Naď  s tým, že návrh na odsúhlasenie prítomnosti zahraničných vojakov NATO v SR predloží v najbližších týždňoch vláde a následne aj parlamentu.

Nemecký systém Patriot

Minister zároveň vyhlásil, že Nemecko dodá na Slovensko systém Patriot na posilnenie protivzdušnej obrany. „Nemecko bude robustne participovať na jednotke predsunutej prítomnosti, a to dodaním systému Patriot. Spoločne s Holandskom vyšlú aj personál a spoločne budú súčasťou vytvorenej jednotky na území SR," povedal Naď.

Slovensko v prípade posilnenia svojej obrany je podľa ministra vo finálnej fáze dohôd aj s inými krajinami, ako Česko, Poľsko či Slovinsko.

Bezplatná pomoc

„Požiadali sme aj Spojené štáty americké, či nám vedia poskytnúť sofistikovaný systém, a to pasívne senzory na ochranu hranice," spresnil šéf rezortu obrany. Ak to USA odsúhlasia, prišla by spolu so systémom na Slovensko i 40-členná jednotka, ktorá sa oň bude starať.

Ak sa ministerstvu obrany podarí dosiahnuť všetky dohody, na územie SR by mali od spojencov prísť zadarmo vojenské technológie v hodnote viac ako jednej miliardy eur. Vojaci NATO by podľa Naďa mali pôsobiť na Slovensku vo viacerých lokalitách, primárne vo vojenských výcvikových priestoroch a existujúcich základniach.

Vojaci neprídu bojovať

Premiér Eduard Heger potvrdil, že sa ministrovi obrany podarilo vyrokovať prítomnosť spojeneckých vojakov i zabezpečenie najmodernejšej vojenskej techniky na územie SR. Zároveň slovenskú verejnosť ubezpečuje, že zahraniční vojaci NATO sem neprídu bojovať.

„Nepočítame s tým a verím, že takýto stav nenastane. Tieto vojenské jednotky tu budú, aby chránili bezpečnosť obyvateľstva SR, aby nastolili mier, nie aby šli do ďalšieho boja," skonštatoval premiér.

Vyjadrenie Hegera

Predseda vlády sa na sociálnej sieti poďakoval nemeckej a holandskej vláde za prísľub vojenskej pomoci. Slovensko tak podľa neho môže výrazne zvýšiť ochranu vzdušného priestoru.

„Strategické objekty vrátane našich jadrových elektrární a chemických tovární musíme dôkladne chrániť," poznamenal s tým, že protiraketový systém Patriot je presne to, čo teraz SR potrebuje. Tento systém podľa premiéra nedopustí žiadnym útočným ani zablúdeným strelám, aby spôsobili na území Slovenska škody a nešťastie.

Ďalšie dôležité správy

EBE 53 Mihail Kogălniceanu - Na snímke americkí vojaci pochodujú počas návštevy generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga na vojenskej základni v mestečku Mihail Kogălnicean v Rumunsku 11. februára 2022. FOTO TASR/AP

US soldiers march during the visit of NATO Secretary General Jens Stoltenberg and Romanian President Klaus Iohannis at the Mihail Kogalniceanu airbase, near the Black Sea port city of Constanta, eastern Romania, Friday, Feb. 11, 2022. The first U.S. convoy of Stryker combat veh
Neprehliadnite

Na Slovensko prídu nemeckí vojaci, NATO vysiela na svoje východné krídlo sily rýchlej reakcie