Elektrina z obnoviteľných zdrojov mala v minulom roku na celkovo vyrobenej elektrine v Európe rekordný podiel 43 percent, uviedla meteorologická služba Európskej únie Copernicus. Okrem nových obnoviteľných zdrojov energie (OZE) k tomu prispeli poveternostné podmienky, ako nadpriemerné zrážky a prietoky riek, ktoré zvýšili produkciu vodných elektrární, či silné vetry koncom roka. V roku 2022 bol podiel zelenej elektriny na celkovej produkcii 36 percent.

Za celý rok 2023 v Európe spadlo o sedem percent viac zrážok oproti priemeru a tretina európskeho riečneho systému dosiahla podľa posúdenia agentúry povodňový stupeň. Možnosti využitia elektrární na riečnych tokoch sa tak v mnohých krajinách zvýšili o jednotky až nižšie desiatky percent – podľa dát služby Copernicus predovšetkým vo Fínsku, Portugalsku, Rakúsku alebo Taliansku.

Vo viacerých európskych krajinách, predovšetkým na Balkáne, potenciál veterných elektrární medziročne narástol o zhruba pätinu, na západe Európy potom o asi osem percent. Copernicus vývoj dáva do súvislosti s väčšou mierou búrok nad kontinentom koncom jesene a v zime.

Ďalšie dôležité správy

veterna turbina
Neprehliadnite

Slováci nemajú s veternými elektrárňami problém. Ak im nestoja za domom