Napriek obmedzenému mandátu existuje viacero oblastí, ktoré môže vláda odborníkov posunúť vpred. V reakcii na ďalšie pôsobenie kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora to uviedlo Združenie podnikateľov Slovenska. Ide podľa neho o oblasti, ktoré sú priamo v kompetencii jednotlivých ministrov alebo postačuje zmeniť vyhlášky schvaľované vládou.
„Aj keď vláda nezískala dôveru parlamentu, je dôležité, čo vo svojom programe hovorí, keďže môže pozitívne ovplyvniť aj oblasti, ktoré sa dotýkajú podnikateľov,“ odkazuje združenie. Ide napríklad o časť opatrení z pripraveného antibyrokratického balíčka alebo personálne zmeny odzrkadľujúce vyťaženosť súdov. Aj tie podľa neho môžu prispieť k tomu, aby podnikatelia na administratívne úkony, ktoré majú trvať dva pracovné dni, nemuseli čakať v niektorých prípadoch viac ako tri roky.
Podnikatelia vítajú, že vláda hovorí o posilnení rozhodovania na základe dát a avizuje obnovenie práva na uplatňovanie zásadných pripomienok v legislatívnom procese, o ktoré prišli takmer pred rokom desiatky subjektov. Rovnako dôležité je podľa nich venovať maximálnu pozornosť ozdraveniu verejných financií a tiež efektívnemu investovaniu zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Združenie podnikateľov Slovenska oceňuje, že sa vláda nevyhýba ani témam, ktoré síce nevie v rámci svojho mandátu vyriešiť, ale vie zmysluplne využiť čas, ktorý má k dispozícii, na prípravu odborných návrhov a začatie konzultácií. „Ide o opatrenia na udržanie a prilákanie talentov, modernizáciu daňového systému, rekodifikáciu občianskeho práva, racionalizáciu verejnej správy alebo dlhodobo neriešený problém personálu v školách,“ konštatujú podnikatelia.
Národná rada SR tento týždeň neschválila programové vyhlásenie vlády a nevyslovila dôveru vláde Ľudovíta Ódora. Prezidentka SR Zuzana Čaputová následne vládu odborníkov odvolala a poverila ju vykonávaním jej pôsobnosti až do zostavenia novej vlády.