Rozšírenie obilnej dohody na prístavy v Mykolajive nemá zmysel, kým Ukrajina nezíska kontrolu nad takzvanou Kinburnskou kosou, čo je úzky pás krajiny, ktorý okupuje Rusko. V rozhovore s agentúrou Reuters to uviedol Andrij Vadaturskyj, majiteľ poprednej ukrajinskej obilnej firmy Nibulon.
Dohodu nemožno rozšíriť
Ukrajina oznámila, že tento týždeň požiada Turecko a OSN, aby začali rozhovory o predĺžení takzvanej obilnej dohody, ktorá má zabezpečiť bezpečný odvoz obilia z Ruskom blokovaných ukrajinských čiernomorských prístavov. Kyjev bude žiadať o predĺženie o najmenej jeden rok. Dohoda by mala zahŕňať aj prístavy v Mykolajive.
Aby však mohli lode opustiť Mykolajiv a vplávať do Čierneho mora, musia prejsť práve Ruskom ovládanou oblasťou Kinburské kosy. Aj keby teda Rusko so začlenením Mykolajiva súhlasilo, kým oblasť nebudú kontrolovať Ukrajinci, ich lode nebudú v bezpečí, uviedol Andrij Vadaturskyj.
„Nie sú to čestní ľudia a ak s tým budú súhlasiť, neveril by som im," povedal majiteľ ukrajinskej firmy na adresu Rusov. „Bojím sa ďalších provokácií," dodal.
Rusko bude musieť súhlasiť
Námestník ukrajinského ministra dopravy Jurij Vaskov v stredu uviedol, že ruskú okupáciu Kinburskej kosy nevidí ako prekážku pre začlenenie prístavov v Mykolajive do obilnej dohody. Ako dodal, Rusko bude musieť súhlasiť s tým, že na lode prevážajúce poľnohospodárske produkty nebude útočiť.
Dohodu Ukrajiny a Ruska o vývoze obilia z troch čiernomorských prístavov v Odeskej oblasti pomohli vlani v júli dohodnúť OSN a Turecko.
Vlani v novembri bola predĺžená a ak nedôjde k jej opätovnému predĺženiu, vyprší 18. marca.