Podľa údajov Európskej vesmírnej agentúry (ESA) je vo vesmíre približne 12 500 satelitov. Väčšina z nich sa pohybuje v takzvanej „nízkej obežnej dráhe“ vo vzdialenosti tisíc kilometrov od Zeme. Tradičné satelity vrátane meteorologických a vojenských sa v súčasnosti používajú aj na poskytovanie internetu. Ich výroba a posielanie do vesmíru sa tak pre firmy stali výhodným biznisom. Problém ale nastáva, keď stroje prestanú fungovať, pokazia sa alebo narazia do iného objektu, píše portál Euronews.

V minulosti neboli satelity proti takýmto incidentom chránené, pretože bolo ťažké zmeniť ich dráhu letu. Spoločnosti sa po novom snažia tento problém vyriešiť a minimalizovať riziká. „Všetky naše satelity budú mať aktívne pohonné systémy, čo znamená, že ich budeme môcť manévrovať, aby sme predišli akýmkoľvek kolíziám," vysvetlil Jordi Casanova z Kuiper projektu firmy Amazon. Okrem toho budú mať špeciálny štít, ktorý v prípade menej závažnej kolízie ochráni dôležité časti.

ESA považuje za hrozbu aj nefunkčné satelity a odpad, ktorý po nich ostáva. V súčasnosti sa na obežnej dráhe nachádza približne 2 700 zariadení, ktoré už nefungujú, a zhruba 35-tisíc kusov odpadu. ESA odhaduje, že okrem nich sú tam aj milióny fragmentov menších než desať centimetrov. Tieto kúsky sa pohybujú vysokou rýchlosťou a môžu po náraze poškodiť iné vesmírne zariadenia.

Niekoľko krajín EÚ vrátane Nemecka a Francúzska už prijalo rôzne vesmírne zákony na zmiernenie problému. Dokonca aj Brusel plánuje v nadchádzajúcich mesiacoch predstaviť prvý Európsky vesmírny zákon. Návrh podľa Európskej komisie zohľadní tri dôležité piliere vrátane bezpečnosti satelitnej navigácie, ochrany infraštruktúry EÚ pred kybernetickými útokmi a rozvoja európskeho vesmírneho sektora ako „hlavného umožňovateľa služieb“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slovensko sa pripojilo k Dohodám Artemis týkajúcim sa vesmírneho prieskumu