Generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová varovala pred vzostupom protekcionizmu v medzinárodnom obchode, ktorý by podľa nej mohol mať výrazné negatívne dopady na svetovú ekonomiku.

„Vidíme rastúci protekcionizmus aj určité podkopávanie pravidiel WTO,“ uviedla Okonjová-Iwealaová. „Svetový obchod je skutočne dôležitý pre odolnosť krajín aj pre podporu hospodárskeho rastu, takže nás to znepokojuje,“ dodala.

Vlaňajší pokles obchodu podľa WTO súvisel s vyššou infláciou a úrokovými sadzbami. Prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu Gita Gopinathová ale v nedávnom prejave uviedla, že tieto faktory vychádzajú z udalostí, ktorých dôsledkom je zásadná premena globálnej ekonomiky.

„To, čo sme v posledných rokoch videli najmä v oblasti globálnych obchodných vzťahov, nemá od konca studenej vojny obdoby,“ vyhlásila Gopinathová. „V posledných rokoch prišli viaceré šoky, vrátane pandémie. Začala ruská invázia na Ukrajinu. A po týchto udalostiach sa krajiny po celom svete pri rozhodovaní o tom, s kým budú obchodovať a kam budú investovať, čoraz viac pozerajú na ekonomickú bezpečnosť a národnú bezpečnosť záujmy,“ dodala.

Európska komisia minulý týždeň uvalila predbežné dodatočné clá 37,6 percenta na dovoz elektromobilov z Číny do Európskej únie. Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis ale povedal, že EÚ nechce svoj trh s elektromobilmi uzavrieť. „Vítame dovoz, vítame konkurenciu. Táto konkurencia ale musí byť poctivá,“ dodal.

Európska únia rovnako ako Spojené štáty viní čínsku vládu zo subvencovania domácej výroby elektromobilov. Washington v máji oznámil, že zvýši clá na dovoz elektromobilov z Číny z 25 na 100 percent. Dodatočné clá na dovoz z Číny sa Washington rozhodol zaviesť tiež pri rade ďalších produktov, napríklad počítačových čipov, solárnych článkov, batérií či zdravotníckych produktov.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 Peking -  Na snímke nový čínsky premiér Li Čchiang, jeden z najvernejších spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, gestikuluje počas príhovoru na slávnostnom zasadnutí čínskeho parlamentu v sobotu 11. marca 2023.   Li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol v sobotu parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga. Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal
Neprehliadnite

Peking kontra clá Západu. Li Čchiang varoval pred oddelením svetových ekonomík