Investičná spoločnosť Pimco upozorňuje na riziká eskalácie obchodnej vojny, ktorá by mohla prinútiť Európsku centrálnu banku (ECB) k ďalšiemu znižovaniu úrokových sadzieb na historicky najnižšie úrovne, čo by ohrozilo finančnú stabilitu eurozóny.
„Negatívny vývoj v oblasti obchodných vzťahov by pre Európu znamenal značné výzvy. Napriek tomu aktuálne ocenenie finančných aktív naznačuje mierne optimistickejší výhľad,“ uviedol Andrew Balls, riaditeľ dlhopisového investičného oddelenia spoločnosti Pimco, pre denník Financial Times.
Európske finančné trhy sú pod rastúcim tlakom, pričom hlavným zdrojom obáv je politika Donalda Trumpa, ktorá by mohla nepriaznivo zasiahnuť európsky export. Dôkazom je oslabenie eura voči doláru, ktoré stratilo viac ako päť percent svojej hodnoty od konca septembra.
Trhové očakávania medzitým naznačujú, že ECB bude pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky. Depozitná sadzba by mohla podľa analytikov klesnúť o 150 bázických bodov na úroveň 1,75 percenta.
„Externé šoky, ako sú obchodné konflikty, môžu znížiť inflačné očakávania, čím by vznikol priestor na ďalšie uvoľňovanie menovej politiky aj vo Veľkej Británii,” upozornil Balls.
Investori predpokladajú, že Bank of England taktiež zníži úrokové sadzby, konkrétne o 75 bázických bodov do konca budúceho roka, čím by cieľová úroková sadzba klesla na štyri percentá.
Vyhliadky pre Francúzsko
Napriek pesimistickým vyhliadkam pre eurozónu Andrew Balls vyjadril dôveru v udržateľnosť francúzskeho štátneho dlhu, a to aj po nedávnych politických turbulenciách, ktoré vyústili do pádu vlády Michela Barniera. Rastúce rozdiely v úrokových sadzbách 10-ročných štátnych dlhopisov medzi Francúzskom a Nemeckom však signalizujú, že investori zostávajú skeptickí voči francúzskym verejným financiám.
„Francúzska kríza pravdepodobne nebude mať destabilizujúci efekt na celú menovú úniu. Eurozóna už prekonala vojnu, pandémiu a politickú nestabilitu v Taliansku, no európske trhy si dokázali zachovať relatívnu stabilitu,“ konštatoval Balls.