Európska komisia vyzvala ľavicovú čilskú vládu vedenú novozvoleným prezidentom Gabrielom Boricom, aby podpísala dohodu s EÚ, ktorú vyrokovala predchádzajúca pravicová vláda.
Európska komisia hľadá zdroje na financovanie plánu obnovy. Jej návrhy nebudú všetkým príjemné
Výkonný podpredseda Európskej komisie pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis pre Financial Times uviedol, že je presvedčený, že nová čilská administratíva, ktorá sa vlády ujme v marci, a má v nej zastúpenie aj komunistická strana, dohodu podporí.
Ide aj o lítium
V. Dombrovskis zároveň vyzýva členské štáty EÚ, aby dohodu, ktorá je rozšírením zmluvy z roku 2002, podporili, pretože je obojstranne výhodná. Francúzsko zatiaľ dohodu odmieta.
Energetická kríza bude stáť Európu šokujúco veľký účet
Je to dobrá dohoda pre Čile, ako aj pre členské štáty EÚ, posilní náš vzájomný obchod, a to spôsobom, ktorý je udržateľný, povedal Dombrovskis s tým, že na základe novej dohody bude mať európsky blok 27 štátov jednoduchší prístup k lítiu, čím sa zvýši jeho kapacita pri výrobe batérií.
Podpredseda EK tiež varoval členov najväčšieho obchodného bloku pred silnejúcim protekcionizmom.
„Nemali by sme strácať zo zreteľa výhody, ktoré obchodné dohody prinášajú našim ekonomikám, našim podnikom, našim pracujúcim, najmä teraz, keď sa spamätávame z (koronavírusovej) krízy, povedal Dombrovskis.
Macron má strach z lacných kurčiat
Francúzsko predtým vyzvalo Európsku komisiu, ktorá v mene EÚ obchodné dohody vyrokúva, aby s dohodu s Čile a rokovania s Novým Zélandom pozdržala.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pravdepodobne bude v apríli uchádzať o znovuzvolenie a podľa zdroja z diplomatických kruhov sa obáva reakcie francúzskych farmárov na dovoz lacných kurčiat z Čile.
Na základe dohody by Čile získalo bezcolnú kvótu na dovoz 18-tisíc ton kurčiat, čo nie sú ani 0,2 percentá spotreby EÚ. Francúzsko ako oficiálny dôvod odmietania dohody uviedlo otázky udržateľného rozvoja a senzitivitu rezortu poľnohospodárstva.