Vzájomný obchod a počet spoločných podnikov medzi Slovenskom a Uzbekistanom narástol v posledných rokoch dvojnásobne. Uzbekistan má záujem o spoločnú realizáciu projektov v investičnej oblasti, a to aj s poprednými spoločnosťami v medicínskom, farmaceutickom a chemickom priemysle, uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR v súvislosti s pondelkovou pracovnou návštevou predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára v Uzbekistane.
Intenzívnejší obchod
„Vzájomná výmena nie je tak veľká, ide medziročne o zhruba 23 až 25 miliónov dolárov. To je veľmi málo, asi na úrovni jednej firmy. Potrebujeme zintenzívniť vzťahy,“ zdôraznil Kollár po stretnutiach s predsedníčkou Senátu (horná komora parlamentu) Tanzilou Narbajevou a s predsedom Legislatívnej komory (dolná komora parlamentu) Nurdindžonom Ismoilovom. Kollár sa v pondelok stretol aj s podpredsedom vlády Uzbeckej republiky Džamšidom Chodžajevom.
Šéf NR SR informoval, že uzbecký minister priemyslu by mal spolu s podnikateľmi navštíviť Slovensko. „Deklarovali sme pánovi predsedovi, že sa budeme snažiť otvoriť sa podnikateľom, aby sa obchod zintenzívnil,“ skonštatoval.
Spolupráca medzi oboma krajinami má podľa Kollára potenciál v oblasti poľnohospodárstva aj zdravotníctva. „Je tu napríklad silná podnikateľská skupina okolo slovenského honorárneho konzula v Uzbekistane,“ dodal s tým, že na Slovensko by sme mali priniesť podnikateľské možnosti, ako aj umožniť umiestniť naše výrobky v Uzbekistane.
Od poľnohospodárstva po IT
„Uzbekistan vidí v Slovensku jedného z perspektívnych partnerov v Európskej únii s výrazným ekonomickým potenciálom. Uzbecko-slovenské vzťahy založené na princípoch priateľstva a vzájomného rešpektu sa postupne rozvíjajú, obohacujú sa o nové projekty a špecifické programy,“ skonštatoval rezort slovenskej diplomacie.
Perspektívnou oblasťou spolupráce krajín je vodné hospodárstvo, čo platí pre celú Strednú Áziu. Ďalšími oblasťami na spoluprácu by podľa MZVEZ mohli byť poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, životné prostredie, zdravotníctvo, priemysel stavebných materiálov, elektroenergetika (vrátane jadrovej), obranný priemysel a, samozrejme, sektor informačných a komunikačných technológií.
Industrializácia krajiny
Medzi výzvy do budúcna patrí zvýšenie vzájomného zahranično-obchodného obratu, taktiež je ambícia zapojiť slovenské podnikateľské subjekty do realizácie medzinárodných projektov v Uzbekistane, zvýšiť povedomie o Slovensku a získať kvalifikovanú pracovnú silu pre slovenské firmy.
„Uzbekistan pokračuje v programoch industrializácie krajiny, čo generuje dopyt po modernom zariadení a technológiách v celom rade sektorov. Možnosti pre slovenských výrobcov existujú v sektoroch poľnohospodárstva, energetiky, dopravy, ťažobnom priemysle, zdravotníctve, v oblasti obranného priemyslu, finančnom sektore, pri spotrebnom tovare, ako sklo či nábytok a v ďalších sektoroch,“ priblížil komunikačný odbor rezortu. Z pohľadu incomingového cestovného ruchu patrí Uzbekistan medzi najzaujímavejších partnerov z regiónu Strednej Ázie.