V decembri sa objavilo šesť málo známych spoločností, ktoré získali pod svoju kontrolu toľko dovozu ruskej ropy, aby ich to katapultovalo do ligy najväčších svetových obchodníkov s komoditami. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Veľkí medzinárodní obchodníci prerušili vzťahy s Moskvou. Ruské colné údaje za posledné štyri týždne roku 2022 teraz ukazujú, že šesť spoločností so sídlom v Hongkongu a Dubaji celkovo spracovalo približne 1,4 milióna barelov ruskej ropy denne. Len pre predstavu, to je dosť ropy na pokrytie všetkých potrieb Spojeného kráľovstva alebo Talianska a je to viac ruskej ropy, ako by pred vojnou na Ukrajine obchodovali giganti ako Trafigura Group alebo Vitol Group.

Táto otázka sa v posledných mesiacoch stala pálčivejšou, keďže USA a Európska únia v decembri uvalili cenový strop na ruskú ropu, čím zabránili spoločnostiam využívať západné poistenie a služby na prepravu ropy, ak sa nakupuje nad 60 dolárov za barel. Hlavní odberatelia Čína a India toto opatrenie nepodpísali a dokonca aj USA minulý týždeň priznali, že väčšina ruskej ropy sa teraz obchoduje mimo limitu.

„Vedieť, kto sú veľké mená, je dôležitým krokom k pochopeniu toho, ako trhy s ropou reagujú na cenový strop a širšie sankcie,“ povedal Steve Cicala, spoluriaditeľ Projektu ekonomickej analýzy regulácie v Národnom úrade pre ekonomický výskum.

Všetko od Rosnefťu

Colné údaje, ktoré videl Bloomberg, poskytujú informácie o jednotlivých faktúrach o nákupcoch ruskej ropy od 5. decembra do 31. decembra. Najväčší z nich bol Nord Axis, ktorý v decembri nakupoval 521-tisíc barelov ruskej ropy denne, všetko od Rosnefťu. Nord Axis, ktorá bola založená vo februári minulého roka v Hong Kongu, bola na trhu s ropou neznáma až do júla, keď bola oznámená ako kupca podielu Trafigury vo vlajkovom ropnom projekte Rosneftu Vostok Oil. Bloomberg nemohol nájsť webovú stránku spoločnosti Nord Axis a nedokázal sa s ňou spojiť. Žiadosť o vyjadrenie od Rosnefťu rovnako tak vyslyšaná nebola.

Medzi ďalších kupcov patrí Tejarinaft, dubajská spoločnosť, ktorá v decembri nakupovala od Rosnefťu 244-tisíc barelov denne. Na telefonát do spoločnosti odpovedala recepčná v dočasných kancelárskych priestoroch, ktorá hovor odmietla odovzdať. Správa na e-mailovú adresu na webovej stránke spoločnosti sa vrátila späť.

Po celé roky medzi sebou najväčší obchodníci s komoditami súperili o zabezpečenie dodávok ropy z Ruska. Ale sankcie od národnej invázie na Ukrajinu ich prinútili ustúpiť. Trafigura, jeden z popredných nákupcov už mnoho rokov, na svojom vrchole spracoval 850-tisíc barelov ruskej ropy denne, povedal na minuloročnej konferencii generálny riaditeľ Jeremy Weir.

Neprehľadný obchod

Nie je jasné, ako šiesti obchodníci dokázali financovať tok ruskej ropy, ktorá mala v decembri hodnotu viac ako dve miliardy dolárov. Niektorí z nich boli etablovaní obchodníci pred vojnou, ako napríklad Concept Oil Services, hongkonská spoločnosť, ktorú v roku 2003 založil lotyšský občan Michael Zeligmans s cieľom obchodovať s ropou v Európe, Rusku a krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. V sledovanom období spracoval niečo vyše 152-tisíc barelov ruskej ropy denne. Bloomberg nedokázal nájsť web Conceptu ani osloviť M. Zeligmansa.

Podobne spoločnosť Coral Energy kúpila 121-tisíc barelov ruskej ropy denne v posledných štyroch decembrových týždňoch od spoločnosti Surgutneftegas. Spoločnosť Coral, ktorú vlastní Tahir Garajev, začala pred desiatimi rokmi ako obchodník s vykurovacím olejom, uvádza sa na jej webovej stránke. Finančný riaditeľ spoločnosti Coral Ahmed Karimov zopakoval predtým poskytnuté komentáre, že jeho spoločnosť prestala obchodovať s ruskou ropou od 1. januára. Surgutneftegas neodpovedal na žiadosť o komentár.

Skupina G7 a Európska únia navrhli sankcie voči ruskej energetike s cieľom udržať ropu v toku, no zároveň obmedziť príjmy Moskvy. Námestník ministra financií USA Ben Harris minulý týždeň zdôraznil, akým neprehľadným sa obchod stal. „Prichádzame k tomu s veľkou pokorou a len žiadame, aby si všetci ostatní osvojili rovnakú mieru neistoty. Sú to skutočne neprehľadné trhy, údaje na nich nie sú skvelé. Priznajme si to hneď od začiatku, keď robíme závery.“

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Istanbul - Ropné tankery kotvia v Čiernom mori pri Bosporskom prielive v Istanbule 15. decembra 2022. Ceny ropy vo štvrtok ráno 16. decembra klesli po výraznom zvýšení v predchádzajúcich dňoch. Prevádzka dôležitého ropovodu Keystone, cez ktorý sa dopravuje ropa z Kanady do USA, sa totiž čiastočne obnovila. Ďalším faktorom bol nečakane výrazný nárast ropných rezerv v USA. FOTO TASR/AP

Oil tanker ships are anchored at the Black Sea near the Bosphorus strait in Istanbul, Turkey, Thursday, Dec
Neprehliadnite

Obchod s Európu je minulosťou. Na ruskej rope sa priživujú pochybní nováčikovia