Španielsko sa stalo poprednou destináciou pre farmaceutické spoločnosti, keďže AstraZeneca, Novartis a Roche rozširujú pôsobenie v krajine. Vláde sa podarilo prilákať investície vďaka štedrým daňovým úľavám, rýchlemu schvaľovaciemu procesu a silnej spolupráci medzi verejným a súkromným sektorom. AstraZeneca sa napríklad zaviazala investovať 1,3 miliardy eur a vytvoriť 2-tisíc nových pracovných miest.

Farmaceutické spoločnosti v posledných týždňoch nešetrili kritikou na adresu európskych krajín, pričom Spojené kráľovstvo označili za „neinvestovateľné“ a varovali, že región ako celok rýchlo stráca náskok pred Čínou. Španielsko naproti tomu ukazuje, že je stále možné vybudovať silný farmaceutický priemysel, uvádza Bloomberg.

Premiér Pedro Sánchez sa snaží pritiahnuť ďalšie investície a začiatkom roka pozval do Madridu predstaviteľov Johnson & Johnson, Daiichi Sankyo, Eli Lilly a Sanofi. Podľa španielskych médií plánuje Sanofi otvoriť výskumné centrum v Barcelone, hoci spoločnosť túto informáciu zatiaľ nekomentovala.

Gene switching, computer artwork. Coloured dots on a DNA helix, representing the process of switching specific genes on or off. DNA contains sections, called genes, which determine each cell's structure, function and behaviour. How often a gene is expressed (produces functional proteins) is regulated by proteins that bind to the DNA in order to activate (switch on) or repress (switch off) the gene. Some gene therapies take advantage of this by switching certain genes on or off in order to treat
Neprehliadnite

DNA údaje miliónov ľudí sú na predaj. Niekdajšia hviezda Silicon Valley smeruje k bankrotu

Vláda uľahčila spoluprácu s nemocnicami v rámci štátneho systému, ako aj so startupmi a poprednými vedcami. Podporu poskytli aj miestne samosprávy – napríklad vedenie Barcelony pomáhalo novým zamestnancom s prístupom k zdravotnej starostlivosti, bývaniu či získaním vodičského preukazu.

Španielsko je podľa výskumnej spoločnosti IQVIA lídrom v Európe v oblasti klinických skúšok. Najväčšia aktivita sa sústreďuje okolo Madridu a Barcelony, kde pôsobia popredné nemocnice, výskumné ústavy a biotechnologické firmy.

Kľúčovým faktorom je financovanie. Španielska vláda ponúka daňové úľavy až do výšky 33 percent na výdavky veľkých firiem na výskum a vývoj, čo je výrazne nad európskym priemerom 15 percent, uvádza think-tank Tax Foundation Europe.

Daňové výhody sa týkajú aj zamestnancov prichádzajúcich do Španielska. Napríklad tzv. „Beckhamov zákon“, pomenovaný po bývalej futbalovej hviezde Realu Madrid Davidovi Beckhamovi, umožňuje cudzincom platiť nižšiu daň z príjmu po určitú dobu.

Ďalšie dôležité správy

AZ34 Hamilton- Robotník v oceliarni v Hamiltone 12. marca 2025. Kanada začala vo štvrtok uplatňovať odvetné clá na americké výrobky. Opatrenie zavedené v reakcii na 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka do USA nadobudlo účinnosť o 5.00 h SEČ. Clá sa vzťahujú na americký tovar v hodnote približne 29 miliárd kanadských dolárov (18,49 miliardy eur) vrátane ocele a hliníka, počítačov a športového vybavenia. FOTO TASR/AP 

A steel worker works at the ArcelorMittal Dofasco steel plant in Hamilton,
Neprehliadnite

Bez priemyslu niet tankov. EÚ vsádza na čistú oceľ, aby si zabezpečila budúcnosť