Americkí vedci zaznamenali seizmické signály, ktoré naznačujú, že pod povrchom Marsu sa v hĺbke zhruba 20 kilometrov ukrýva rozsiahla vodná nádrž. Podľa nich by mohla pokryť celú planétu oceánom hlbokým najmenej jeden kilometer. Ian Crawford z Londýnskej univerzity dodal, že nové zistenia bude musieť potvrdiť misia vybavená špecializovanými geofyzikálnymi prístrojmi.
Povrch Marsu je popretkávaný ryhami a kanálmi, ktoré v minulosti tvarovala voda. Jedna teória hovorí, že z povrchu zmizla, keď planéta pred približne tromi miliardami rokov prišla o atmosféru. Najnovší objav však naznačuje, že časť vody mohla preniknúť do kôry.
Keďže kvapalná voda je predpokladom pre vznik života, ako ho poznáme, objavená nádrž môže byť domovom pre určité formy mikrobiálneho života. Michael Manga, člen výskumného tímu z Kalifornskej univerzity v Berkeley, takisto nevidí dôvod, prečo by podzemný rezervoár nemohol byť obývateľným prostredím. „Nenašli sme žiadne dôkazy o živote na Marse, ale aspoň sme identifikovali miesto, ktoré by v zásade malo byť schopné udržiavať život,“ dodal.