Startup Banyu Carbon so sídlom v Seattli chce odstrániť milióny ton oxidu uhličitého z atmosféry pomocou energeticky nenáročného procesu, ktorý ho odlišuje od ostatných postupov na zachytávanie uhlíka. Jeho podstatou je slnečné svetlo a morská voda.

Spoločnosť vyvinula systém odstraňovania oxidu uhličitého z oceánu (CDR) spoliehajúci sa na syntetickú molekulu, ktorá po vystavení svetlu mení tvar a stáva sa kyslou. Po reagovaní s morskou vodou z nej následne odstraňuje CO2. CDR tak môže predstavovať lacný spôsob, ako spomaliť globálne otepľovanie.

Banyu sa už podarilo získať investície v hodnote 6,5 milióna dolárov od viacerých investorov vrátane Granthamovej nadácie na ochranu životného prostredia, Propellera, United Airlines Ventures, Carbon Removal Partners a ReGen Ventures.

Prevratné fotokyseliny

Nosným pilierom novej technológie je jedinečná molekula známa ako „reverzibilná fotokyselina“. Po vystavení slnečnému svetlu uvoľňuje acidifikačné protóny, ktoré sa dočasne prenášajú do morskej vody v nádržiach, kde premieňajú vo vode rozpustený CO2 na plyn. Ten je možné ďalej bezpečne skladovať. Startup potom vráti dekarbonizovanú morskú vodu späť do oceánu, kde pohlcuje oxid uhličitý z atmosféry.

Keďže katalyzátorom celého procesu je modré svetlo, Banyu na prevádzku čerpadiel morskej vody väčšinou využíva energiu. Tým sa jeho technológia odlišuje od ostatných, ktoré sa spoliehajú na energeticky náročnejšie elektrochemické procesy na zachytávanie rozpusteného CO2 z morskej vody do látky podobnej vápencu. Banyu predpokladá, že na odstránenie tony oxidu uhličitého bude potrebovať menej než jednu megawatthodinu elektriny.

Fotokyseliny sa syntetizujú z lacných materiálov, no ich využitie bolo obmedzené, keďže kyslosť si dokázali zachovať iba niekoľko sekúnd po vystavení svetlu. Vďaka nedávnym vedeckým pokrokom vedia ostať kyslé zopár minút až hodín.

V laboratórnych testoch sa Banyu podarilo z tečúcej vody odstrániť 94 percent oxidu uhličitého. Použitá fotokyselina mala polčas rozpadu 10 dní. Ak by ju startup zvládol predĺžiť na 30 dní, na odstránenie jednej tony CO2 by potreboval iba 0,44 kilogramu látky.

Vplyv na prostredie

Banyu zatiaľ dovedna odstránil z vody iba niekoľko gramov oxidu uhličitého, no tento rok plánuje vo Washingtone spustiť pilotný projekt. Jeho cieľom je zvýšiť toto množstvo na desiatky kilogramov.

Ďalším krokom bude komerčný ukážkový projekt týkajúci sa extrakcie 360 metrických ton CO2 do konca roku 2026 pre Frontier. Fond zaplatí startupu 1 387 dolárov za každú tonu uhlíka.

Toxicita fotokyselín, ktoré Banyu využíva, nie je známa, no spoločnosť tvrdí, že molekula je oddelená od morskej vody a jej štruktúra sa podobá bežným červeným farbivám. Environmentálny vplyv na oceán bude podľa zakladateľov startupu zrejme pozitívny, pretože dekarbonizovaná morská voda bude menej kyslá, čo životu v moriach v konečnom dôsledku prospeje.

Ďalšie dôležité správy

Klimatický summit COP28
Neprehliadnite

Zachytávanie uhlíka je beh na dlhú trať. Svetový líder ukazuje, prečo