Novela zákona o výchove a vzdelávaní, teda školského zákona, by mala zaviesť právny nárok na prijatie do materskej školy. Túto právnu úpravu dnes Národná rada SR posunula do druhého čítania.
Taktiež sa má zaviesť právo na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie ako jeden zo základných princípov výchovy a vzdelávania. Zároveň sa má sprehľadniť financovanie materských škôl a odstrániť finančné bariéry v prístupe ku predprimárnemu vzdelávaniu zvýšením príspevku na výchovu a vzdelávanie pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a taktiež pre deti, ktoré sú členmi domácnosti, ktorej členovi sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Novelu zákona do parlamentu predložil poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký.
Novela tiež mení definíciu špeciálnej výchovno-vzdelávacej potreby. Zaviesť a vymedziť by mala aj podporné opatrenia a ich prepojenie s novonastaveným systémom poradenstva a prevencie. Návrh má tiež za cieľ stransparentniť financovanie materských škôl obcami a modifikuje aj kvalifikačné predpoklady pedagógov v materských školách. Novela školského zákona okrem toho upresňuje niektoré ustanovenia o hodnotení žiakov, a to v nadväznosti na potreby aplikačnej praxe. Novelizácia by mala rozšíriť aj možnosti experimentálneho overovania a je naplnením viacerých cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR.
Horecký uvádza, že alternatívnym riešením k tejto úprave zákona je nulový variant, a teda neprijatie predkladaného návrhu. To by však podľa šéfa rezortu školstva znamenalo, že Slovensko si nesplní záväzky z Plánu obnovy a odolnosti – dosiahnuť a dlhodobo udržať minimálne 95 percentnú zaškolenosť detí v materských školách.