Agonisty glp-1 receptorov sú novým druhom liekov, ktoré ľuďom pomáhajú schudnúť. V Spojených štátoch má na ne nárok zhruba 130 miliónov dospelých. Analytici z Jefferies Financial Group predpovedajú, že farmaceutické firmy by mohli predajom glp-1 ročne zarobiť až 150 miliárd dolárov.

Väčšina ľudí, ktorá by ich potrebovala, si ich podľa agentúry Bloomberg nemôže dovoliť. Sú totiž veľmi drahé. Lieky na chudnutie v Amerike stoja viac ako desaťtisíc dolárov ročne a v niektorých prípadoch ich pacienti musia užívať celý život. Potláčajú chuť do jedla, ale ak ich ľudia prestanú brať, môžu znova pribrať.

Podľa súkromných a verejných poisťovní ich preplácanie nemá význam. Americký federálny program zdravotného poistenia Medicare napríklad zaradil chudnutie do rovnakej kategórie ako plešatosť či erektilnú dysfunkciu. Lieky na chudnutie nepreplácajú ani tri štvrtiny súkromných poisťovní.

V mnohých častiach Európy a Kanady je situácia o čosi lepšia. Poisťovne tieto lieky v niektorých prípadoch preplácajú, no pacienti ich môžu užívať iba určitý čas alebo musia dokázať, že sa predtým pokúsili schudnúť aj inak.

Obezita často spôsobuje zvýšený krvný tlak či vysoké hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Lekári sa tieto zdravotné problémy často snažia riešiť tým, že pacientom odporučia schudnúť. Z pohľadu farmaceutického priemyslu sú glp-1 dlho očakávaným riešením čoraz rozsiahlejšej krízy v oblasti verejného zdravia. Lekári s nimi súhlasia. Podľa odborníčky na obezitu Caroline Apovianovej je prístup poisťovní nezodpovedný.

Poisťovne to vidia inak. Z nedávnych medicínskych štúdií totiž vyplynulo, že až tretina ľudí s obezitou je z metabolického hľadiska zdravá. To znamená, že nemajú ani cukrovku ani hypertenziu. Diskutabilné sú podľa nich aj niektoré metódy určovania obezity. Výpočet indexu telesnej hmotnosti je jednou z nich, pretože ním nemožno presne zmerať percentuálny podiel tuku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Prichádza koniec epidémie obezity? Nový druh lieku zaujal celebrity aj investorov