Europoslanci schválili reformu rozpočtových a dlhových pravidiel európskeho bloku. Podľa nových fiškálnych pravidiel by členské štáty mali vykonávať národné reformy, pracovať na znižovaní dlhu a byť ústretovejšie k investíciám. Verejné financie krajín EÚ by sa tiež mali po období pandémie vrátiť na udržateľnú úroveň.
Nové pravidlá počítajú okrem iného s tým, že pri stanovovaní cieľov EÚ v oblasti znižovania nadmerných deficitov a dlhu sa bude viac ako doteraz zohľadňovať individuálna situácia jednotlivých krajín.
Reformu Paktu stability a rastu navrhla Európska komisia v apríli 2023, členské štáty o nej pôvodne mali hlasovať už vlani v októbri, nakoniec sa zhodu v rámci dvadsaťsedmičky podarilo nájsť až na konci decembra, dohoda v trialógu s Európskym parlamentom bola dosiahnutá tento rok vo februári.
Doterajšie unijné fiškálne pravidlá vyžadovali, aby verejný dlh členských krajín neprekročil 60 percent HDP. Rozpočtové deficity zároveň nesmeli prevýšiť tri percentá HDP. Brusel však v roku 2020 pozastavil platnosť paktu kvôli hospodárskym vplyvom pandémie. Jeho znovunapĺňanie odložila neskôr aj energetická kríza spôsobená vojnou na Ukrajine.
Následne mali začať pôvodné pravidlá opäť platiť, väčšina členských štátov sa k nim ale vracať nechcela, preto sa dojednávali pravidlá nové.