Čína v utorok oznámila, že jej kontroverzný investičný projekt Novej hodvábnej cesty (Belt and Road Initiative, BRI) vygeneroval kontrakty v hodnote dvoch biliónov dolárov po celom svete.
Čína tento mesiac oslavuje desiate výročie projektu, počas ktorého Peking nalial miliardy do projektov po celom svete. Kritici však už dlho obviňujú Čínu, že láka krajiny s nižšími príjmami do dlhových pascí tým, že im ponúka obrovské pôžičky. Investičný program financuje výstavbu prístavov, elektrární, železníc a ďalších projektov po celom svete, ktorú realizujú prevažne čínske stavebné spoločnosti a za pôžičky od čínskych rozvojových bánk.
Obrovské dlhy rozvojových krajín
Oficiálnym cieľom BRI je podporiť obchod zlepšením dopravných spojení Číny so zvyškom sveta. Podľa štúdie, ktorú v pondelok zverejnilo Centrum globálnej rozvojovej politiky univerzity v Bostone, projekt Novej hodvábnej cesty poskytol vládam rozvojových krajín do roku 2021 viac ako 330 miliárd dolárov vo forme pôžičiek, pričom v niektorých rokoch požičiavala viac ako Svetová banka.
Aj v správe čínskej vlády sa uvádza, že krajiny, ktoré sa zapojili do BRI, dlhujú čínskej exportno-importnej banke viac ako 300 miliárd dolárov. Toto číslo je podľa niektorých expertov pravdepodobne podhodnotené, ale odhaľuje obrovské dlhy rozvojových krajín. Peking v utorok uviedol, že hodnota podpísaných zmlúv s partnermi teraz predstavuje dva bilióny dolárov, čo je zhruba veľkosť ekonomiky Ruska alebo Kanady. A skutočný obrat čínskych dodávateľov dosiahol 1,3 bilióna dolárov, uvádza sa v správe, v takzvanej Bielej knihe.
Zostatok úverov na projekty BRI od exportno-importnej banky teraz predstavuje 2,2 bilióna jüanov (284,83 miliardy eur). Do programu je zapojených viac ako 130 krajín a prináša viac ako 400 miliárd dolárov investícií a obchod za vyše dva bilióny dolárov, uvádza sa v Bielej knihe, pričom priemerný dlh na krajinu predstavuje 2,4 miliardy dolárov. Biela kniha neuvádza podrobnosti o tom, ktoré krajiny najviac dlhujú, ani o tom, aké sú úrokové sadzby.
Partneri sú ostražitejší
Mnohí z partnerov sú však čoraz ostražitejší v súvislosti s nákladmi, ktoré s tým súvisia. Taliansko, ktoré ako jediné zo skupiny vyspelých ekonomík v minulosti podpísalo investičnú schému, v septembri uviedlo, že zvažuje odstúpenie od dohody.
Peking bude tento mesiac hostiť tretie fórum BRI, na ktorom sa má zúčastniť aj ruský prezident Vladimir Putin. Bude to jeho prvá návšteva Číny od invázie ruskej armády na Ukrajinu. Čína zatiaľ nepotvrdila, kedy sa fórum uskutoční.