Prílišná dôvera v umelú inteligenciu môže znamenať, že sa zopakujú chyby spred dvoch rokov, keď došlo k nafukovaniu kryptomenovej bubliny, varoval profesor ekonómie a nositeľ Nobelovej ceny Paul Romer. „V súčasnosti sme svedkami prílišnej dôvery v budúcnosť trajektórie AI,“ povedal pre Bloomberg TV na stredajšej Ázijskej investičnej konferencii v Hongkongu.

Spoločnosť OpenAI na konci roka 2022 odštartovala vlnu nadšenia ohľadom AI so svojím veľmi populárnym ChatGPT, čo viedlo k obrovským investíciám do výpočtového sektora a cloudových riešení technologických gigantov od Microsoftu po Alibabu. Z firmy Nvidia sa stala multibiliónová spoločnosť, pretože jej čipy sú najefektívnejšie.

P. Romer však varoval, že je nebezpečné očakávať, že súčasné tempo zlepšovania služieb AI bude pokračovať donekonečna. „Mali sme úžitok zo zvýšenia výpočtového výkonu a prevzatia veľkého množstva údajov,“ povedal bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky. „Rozmach výpočtovej techniky je celkom jednoduchý. Je to len viac strojov, viac čipov. Dôjde však k tomu, že nebudeme mať dostatok údajov.“

Kľúčovým je podľa P. Romera príklad autonómnych vozidiel. Spoločnosti ako Tesla už roky sľubujú plne autonómne autá, ale ich automatizačné systémy stále nie sú spoľahlivé. O dva roky sa ľudia pravdepodobne pozrú späť na súčasnosť a povedia si, že „to bola naozaj bublina, precenili sme to,“ uzavrel ekonóm.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Bitcoin má za sebou ďalší halving. Či cena kryptomeny tentokrát prudko porastie, je otázne