„K porušeniu zákona o účtovníctve došlo, keď k viacerým faktúram neboli doložené relevantné doklady o rozsahu a cenách poskytovaných služieb. Na MZVaEZ boli okrem iného zistené nedostatky v transparentnosti uzatvárania zmlúv. Vo dvoch prípadoch boli zmluvy o dielo uzatvorené s fyzickými osobami v sume deväťtisíc eur len ústne, čo znižuje mieru transparentnosti a má vplyv na presnosť vymedzenia povinností zmluvných strán,“ píše sa v tlačovej správe.
Dokumenty k prezentácii loga sa nedali vyhodnotiť
„Pri organizácii „Európa na Slovensku“ – predstavenie loga SK PRES, si podujatie vyžiadalo uzatvorenie viacerých zmlúv, čo mohlo negatívne ovplyvniť celkovú výšku prostriedkov vynaložených na financovanie podujatia,“ hovoria autori tlačovej správe s tým, že rezort zahraničia jednoznačne nepreukázal dodržanie princípov transparentnosti a hospodárnosti pri nakladaní s verejnými financiami.
Mal podľa nich doložiť podrobnú dokumentáciu k niektorým podujatiam zo strany dodávateľov. „Viaceré faktúry nemali špecifikované ceny za skutočne dodané služby, išlo napríklad o Slovenské národné divadlo (SND), spoločnosti KINEMATOGRAF, La Idea. Niektoré zmluvy neboli uzatvárané v dostatočnom časovom predstihu, chýbala podrobná špecifikácia predmetu zmluvy, prípadne obsah zmluvy nebol jednoznačný,“ hodnotia kontrolóri.
V oblasti dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní NKÚ SR skontroloval na ministerstve zahraničných vecí sedem podujatí: „Kontrolou dokladov k uzatvoreniu zmluvy s Agentúrou EVKA na podujatie predstavenia loga nebolo však možné overiť, prečo zákazku získala práve táto firma. Predložené koncepty, ktoré vypracovali tri spoločnosti, sa totiž nedali objektívne vyhodnotiť.“
„Keďže išlo o návrhy rôznych ideových riešení realizácie podujatia. Kontrola na MZVaEZ v prípade ďalších 13 zákaziek zistila nedostatky, ktoré súviseli napríklad so zle stanovenou predpokladanou hodnotou zákazky, nesprávne bola klasifikovaná bežná dostupnosť služieb či obstarávanie bolo zrealizované cez elektronické trhovisko, pričom nešlo o službu bežne dostupnú na trhu,“ informovala D. Bolech Dobáková.
Pozitívny feedback, ušetrené náklady
Kontrolóri na základe preverených jednotlivých postupov a dokumentácie konštatujú, že predsedníctvo bolo úspešne zvládnuté. „Pozitívna spätná väzba bola nielen zo strany odbornej či laickej verejnosti, ale slovenské predsedníctvo osobitne ocenil aj Európsky parlament. Predsedníctvo si vyžiadalo viac ako 50 miliónov eur, pričom pôvodný rozpočet počítal so 73 miliónmi eur,“ uviedli kontrolóri.
Rezort zahraničia podľa nich na financovanie rôznych aktivít spojených s predsedníctvom použil v rokoch 2014 až 2016 prostriedky vo výške 32,5 milióna eur. Rezort životného prostredia vyčerpal z podprogramu 3,3 milióna eur.
Ani jedno preverované ministerstvo však nevypracovalo materiál obsahujúci podrobné finančné vyúčtovanie všetkých prostriedkov použitých na SK PRES.
NKÚ zároveň ukázal, že ministerstvo životného prostredia okrem prostriedkov programu využilo na financovanie aj vlastné zdroje. „Podobne mohli postupovať aj iné ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy. Uvedené zistenie indikuje riziko, že celkové náklady z verejných zdrojov na SK PRES mohli byť vyššie,“ uvádza sa ďalej.
Ministerstvo zahraničných vecí kontroloval NKÚ po tom, čo bývalí zamestnanci ministerstva Zuzana Hlávková a Pavol Szalai prehovorili o svojich podozreniach. Podľa Z. Hlávkovej boli niektoré umelecké a kultúrne podujatia, ako napríklad otvárací koncert či galavečer, na ktorom predstavili logo predsedníctva, predražené a nepostupovalo sa pri nich transparentne.