Nigéria sa obráti na súd v Londýne, kde sa pokúsi zvrátiť rozhodnutie, v rámci ktorého rozhodcovský tribunál priznal spoločnosti Process & Industrial Development (P&ID) nárok na takmer deväť miliárd libier. Krajina tak pochybnej ropnej a plynovej spoločnosti dlží viac ako štvrtinu svojich devízových rezerv, píše The Financial Times.
Súdny spor sa ťahal viac než desať rokov a jeho predmetom bola zmluva, ktorú predstavitelia nigérijskej vlády uzavreli s Michaelom Quinnom a jeho obchodným partnerom Brendanom Cahillom. Tí chceli tejto africkej krajine pomôcť premeniť jej bohaté zásoby zemného plynu na moc.
Projekt sa však nikdy neujal a tak Quinnova a Cahillova spoločnosť P&ID proti Nigérii iniciovala v roku 2012 rozhodcovské konanie za porušenie zmluvy. P&ID tento prípad vyhrala, pričom súd jej priznal nárok na 5,3 miliardy libier. The Financial Times dodáva, že ide o jednu z najvyšších súm, akú kedy musel zvrchovaný štát nejakej firme vyplatiť.
Medzičasom však tento účet stúpol na takmer deväť miliárd libier, čo je viac peňazí, než Nigéria nedávno vyčlenila na svoje rozpočty v oblasti zdravotníctva, školstva a spravodlivosti dokopy. Nigéria sa teraz pokúsi presvedčiť súd v Londýne, že rozhodcovské konanie bolo postavené na jednom „obrovskom podvode z dielne P&ID“ v spolupráci s predstaviteľmi nigérijskej vlády.
Podľa Nigérie bola zmluva „sprostredkovaná pomocou úplatkov“ a rozhodcovské konanie „poznačil“ obsah súdnych spisov z roku 2020.
„V súvislosti s týmto kolosálnym sporom toho v stávke pre nigérijský ľud už viac byť ani nemôže, keďže môže prísť až o sumu rovnú takmer tretine celého rozpočtu krajiny pre rok 2023 v prospech malej zahraničnej spoločnosti s nejasnými štruktúrami vlastníctva,“ vysvetľuje výskumníčka Helen Taylorová z protikorupčnej skupiny Spotlight on Corruption.
Dodáva, že prípad vyvoláva otázku, či nedošlo k zneužitiu právneho systému Spojeného kráľovstva, ktorý sa tak nechtiac stal sprostredkovateľom premysleného podvodu za takmer deväť miliárd libier.