Nevyužitý potenciál i často nedocenená práca. To sú len niektoré z mnohých dôvodov, prečo by sa (nielen) štát mal zaoberať ich súčasnou situáciou v spoločnosti. Pripomeňme si aspoň šesť z nich.
1.Majú potenciál, ktorý možno využiť
Nežné pohlavie sa v priemere podieľa na 37 percentách svetového HDP. Potenciál žien sa v ekonomike nevyužíva naplno. V EÚ sa ich najviac podarilo zamestnať v roku 2014, aj to 64 percent z nich (mužov bolo zamestnaných 75 percent).
Nedávna štúdia McKinsey Global Institute sa venovala rodovej rovnosti v oblasti ekonomiky. Ak by postavenie a zastúpenie žien a mužov bolo na pracovnom trhu rovnaké, premietlo by sa to do prínosu v podobe biliónov dolárov. Konkrétne do roku 2025 by sa zvýšilo svetové HDP o 28 biliónov dolárov. Teda o 26 percent viac, než keby sa postavenie žien nezmenilo.
To však predstavuje utopický ideál. Ak by sa rátalo s najlepším schodným scenárom, stále by si svetové hospodárstvo v roku 2025 prilepšilo o 12 biliónov dolárov.
Na regionálnej úrovni vypočítala spoločnosť PwC prínos žien vo Veľkej Británii. Keďže v pracovnom procese nie je dostatok žien, Spojené kráľovstvo prichádza ročne o 170 miliárd libier (približne 197 miliárd eur), teda o 9 percent HDP krajiny.
2. Vzdelaná žena prospieva spoločnosti
História favorizuje vzdelané ženy. Z údajov OSN z 219 krajín za obdobie rokov 1970 až 2009 vyplýva jednoduchá rovnica – za každý rok, ktorý žena strávi v procese vzdelávania, sa zníži úmrtnosť detí o 9,5 percenta.
Hoci to znie ako magická formulka príznačná pre rozvojové projekty, vzdelanie žien nestráca na dôležitosti ani vo vyspelých krajinách. Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne žien za posledných 50 rokov zvýšilo ekonomický rast krajín OECD o 50 percent.
3. Viac digitálnych žien, lepší výkon IT
Európska komisia skúmala postavenie žien vo sfére IKT. Ak by v digitálnom sektore informačných a komunikačných technológií zastávali ženy rovnaké pozície ako muži, HDP Európskej únie by sa mohol ročne zvýšiť o približne 9 miliárd eur.
4. S domácim rozpočtom to vedia lepšie
Brazílsky experiment sledoval, ako vyzerá domáci rozpočet pod vedením ženy. Podieľala sa na ňom tamojšia vláda a Svetová banka.
Ak zodpovedná žena v rodine (obvykle matka) dbala na to, aby deti chodili do školy a na pravidelné vyšetrenia, dostala malý mesačný príspevok. Finálne sa to odrazilo na znižovaní miery extrémnej chudoby a sociálnej nerovnosti.
Štúdia zároveň ukázala, že ženy obetujú pre rodinu väčšiu časť príjmu než muži. V rodinách, kde ženy mali pod kontrolou domácu kasu, vzrástla šanca dieťaťa na prežitie až o 20 percent.
5. Platová nerovnosť – problém aj na Západe
Rozdiel v platoch u oboch pohlaví naďalej existuje aj v rozvinutých krajinách. Na Slovensku podľa minuloročného prieskumu portálu Platy.sk zarobia ženy priemerne o 239 eur menej. Priemerná mzda muža tvorila 1 068 eur, u žien to bolo len 829 eur.
Ak žena pracuje na rovnakej pozícii ako muž, zarobí podľa prieskumu o 7 percent menej. Vo všeobecnosti však tento rozdiel siaha až do priemernej výšky 22 percent.
Posledné dostupné údaje Eurostatu (za rok 2014) hovoria o 19,7 percentnom rozdiele na Slovensku, kým v krajinách EÚ predstavuje priemer 16,7 percent. Na odstránení platovej nerovnosti pohlaví aktívne pracujú nielen záujmové organizácie, ale aj Európska komisia.
6. Viac ženskej práce, no menej pláce
Podľa údajov OECD trávia ženy v krajinách OECD domácimi prácami a starostlivosťou o deti priemerne 271,7 minút denne (muži len 137,6 minút). To predstavuje vyše 4,5 hodín denne. Mesačne viac ako 5,5 dňa. Ročne tak žena strávi takmer 100-tisíc minút, teda vyše dva mesiace.
V štúdii Oxfam sa zamerali na ženy vo Veľkej Británii. Vypočítali, že mesačne pracujú o dva dni dlhšie – doma. Ročne tak pracujú o viac ako jeden celý pracovný mesiac viac než muži. Práve domáce práce a starostlivosť o dieťa predstavujú nezaplatenú prácu žien, ktorá nie je vždy docenená ani v rámci rodiny, nie to ešte štátu.
Hodnota ženskej ruky v domácnosti je však oveľa vyššia než kytica ruží na Valentína. Oxfam vypočítal, že táto neplatená práca všetkých žien na svete tvorí ročne dokopy hodnotu 10 biliónov dolárov. Ženskú ruku v domácnosti by tak bolo možné oceniť aj ako 13 percent globálneho HDP.